• Nombre de visites :
  • 422
  • 19/2/2012
  • Date :

Salihi: 'İran ve 5+1 Grubu müzakereleri' İstanbul’da yapılacak

salihi: iran ve 5+1 grubu müzakereler istanbulda yapılacak

Tahran, 19 Şubat 2012 – İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran ve 5+1 Grubu arasındaki müzakerelerin İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Doktor Ali Ekber Salihi, bugün Nikaragua Dışişleri Bakanı ile birlikte düzenledikleri ortak basın toplantısında, İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ve İran’ın   Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili’nin, AB Dış Politika Sorumlusu Cathrine Ashton’a, İran ve 5+1 Grubu arasında yapılacak nükleer müzakerelerin yeri ve tarihiyle ilgili mektubu hakkında açıklamalarda bulundu.

Müzakerelerin yapılacağı yer olarak İstanbul’un önerildiğini belirten Salihi, Catherine Ashton’un da Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu ile bir telefon görüşmesi yaparak Türkiye’nin İran ve 5+1 Grubu arasında yapılacak nükleer müzakerelere ev sahipliği yapmak için hazırlığının bulunup bulunmadığını sorduğunu ve de Türkiye Dışişleri Bakanı Davudoğlu’nun da buna olumlu cevap vediğini söyledi.

Salihi, İran’ın da hazırlığını ilan ettiğini ve de görüşlerinin ‘uygun’ olduığunu belirtti.

Müzakerelerin tarihi hakkında da açıklama yapan Salihi, Celili’nin Ashton’a mektubunda bir tarih verildiğini ve buna cevap beklediklerini fakat usulde müzakere yerinin İstanbul olacağını söyledi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)