• Nombre de visites :
  • 443
  • 18/2/2012
  • Date :

Güney Asya’nın en büyük elektrik şebekesi inşa ediliyor

güney asyanın en büyük elektrik şebekesi inşa ediliyor

Tahran, 18 Şubat 2012 – İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari huzurunda pek yakında, İran’ın Pakistan’a elektrik ihracatını 10 kat arttırmak hedefiyle Güney Asya’nın en büyük elektrik şebekelerinin inşası başlatılıyor.

 Amerika’nın Pakistan üzerindeki Güney Pars’ın doğalgazını satın almaktan vazgeçirmek amaçlı baskılarını arttırmasıyla eşzamanlı olarak, İslamabad Devleti enerji krizini atlatmak amacıyla İran’dan elektrik ithalatını arttırmak üzere yeşil ışık yaktı.

Son bir aylık süre içinde, İran’ın Pakistan’a elektrik ihracatı kapasitesi yaklaşık iki katlık bir artışla günde 100 Megawatt’a kadar artış gösterdi. Yakın zamanda ise İslamabad, İran’dan elektrik ithalatının 10 kat arttırılarak günde 1000 Megawatt elektrik satın alınması konusundaki önerisini resmi olarak bildirmiştir.

İran İslam Cumhuriyeti Enerji Bakanı Macid Namcu, Mehr Haber Ajansı’na verdiği röportajda, İran’ın Pakistan’a elektrik ihracatının arttırılması ile ilgili son duruma ilişkin olarak, “Pek yakında İran ve Pakistan Cumhurbaşkanları huzurunda, komşu ülkeye elektrik ihracatı için yeni güzergahın inşasına resmi olarak başlanacaktır”‌ diye açıklamada bulundu.

Macid Namcu, İran’ın Çabahar Limanı’ndan Pakistan’ın Gwadar Limanı’na uzanan yeni bir elektrik güzergahının inşa edileceğini bildirirken, “230 Kilovolt’luk yeni güzergah, günde 100 Megawatt elektrik aktarma kapasitesine sahip olacaktır”‌ diye belirtti.

İran Enerji Bakanı Namcu, MHA’nın İran’dan elektrik ithalatının günde 1000 Megawatt tavan değerine kadar arttırılmasına ilişkin Pakistan’ın talebi ile ilgili sorusuna ise, “İran, komşu ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamaya hazırdır”‌ şeklinde yanıt verdi.

Macid Namcu, Pakistan’a elektrik aktarmak üzere yeni bir güzergahın inşasının her iki ülke için de teknik ve ekonomik açıklamaları olduğunun altını çizerken, “Söz konusu önerinin uygulanabilir hale gelmesi için çift ağlı 400 Kilovolt’luk bir güzergahın iki ülkenin sınırında inşa edilmesi gerekmektedir”‌ diye vurguladı.

700 milyon dolarlık Tahran-İslamabad ortaklığının ayrıntıları

İran İslam Cumhuriyeti Enerji Bakanı Macid Namcu, Mehr Haber Ajansı’nın İran elektriğini Pakistan’a aktarmak üzere yeni güzergahın inşasının maliyetine ilişkin sorusunu, “Her iki ülkede de yapılan ortak inceleme ve araştırmalara göre, çift ağlı 400 Kilovolt’luk iki güzergahın inşası yaklaşık 718 milyon dolar yatırım gerektirmektedir”‌ diye yanıtladı.

Macid Namcu, söz konusu yatırım miktarının 200 milyon dolarının İran toprağında ve 300 milyon dolarının Pakistan toprağında yapılması gerektiğini bildirirken, mali kaynakların geriye kalanının ise, projedeki taşeronlar tarafından sağlanacağını ekledi.

İran Enerji Bakanı Namcu, Milli Kalkınma Fonu’ndan yaklaşık 500 milyon dolar kredinin iki ülke arasındaki ortak elektrik şebekesinin inşasını temin etmek üzere alınması ihtimalini bildirirken, “Bu hususta, cumhurbaşkanlarının genel bir sonuca ulaşmaları gerekmektedir”‌ diye ekledi.

Mehrnews


 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)