• Nombre de visites :
  • 393
  • 8/2/2012
  • Date :

Yunanistan'da polis ile göstericiler çatıştı

yunanistanda polis ile göstericiler çatıştı

Yunanistan'da hükümet işten çıkarılacak memur sayısını 15 bin artırdı, ülkede genel greve gidildi.

Presstv'nin haberine göre, iflasın eşiğine her geçen gün biraz daha yaklaşan Yunanistan ile troyka olarak adlandırılan IMF, Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası arasındaki görüşmelerde, taraflar silinecek borçların tutarını, uygulanacak yeni faizleri ve ek tasarruf tedbirlerini ele alıyor.

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, "Maalesef müzakereler çok çetin. Bir başlık kapandı derken, yeniden açılıyor. Sanki kafası kesilince yeniden çıkan ejderha Hidra gibi. Kimse Herkül değil, tek başımıza canavarla baş edemeyiz. Birlik olmalı, halkı ikna etmeli, avro bölgesinde kalmalıyız." dedi.

Bu arada Yunanistan hükümeti, daha önce işlerine son verileceğini ilan ettiği devlet memurlarına ilaveten, 15 bin memurun daha işten çıkartılacağını duyurdu. Başbakan Lucas Papadimos'un, işten çıkarmaların yanısıra, maaşlarda da yeni indirim planları yaptığı haber veriliyor.

Öte yandan acı reçete, Atina'da halkı bir kez daha sokağa döktü. 24 saatlik genel grev yaşamı felç etti. Kamu ve özel sektör çalışanlarının katıldığı grev yüzünden okul, liman, banka ve kamu kuruluşları kapalı kaldı. Parlamento çevresindeki güvenlik kordonunu delmek isteyen göstericiler, polisle çatıştı.

Ekonomistler, 15 Şubata kadar yeni yardım paketi konusunda uzlaşı sağlanamaması halinde, Yunanistan'ın gelecek ay iflasını açıklama ve avro bölgesinde kontrolsüz çöküş tehlikesine dikkat çekiyor.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)