• Nombre de visites :
  • 454
  • 8/2/2012
  • Date :

Esed, Rusya'ya heyet gönderecek

esed, rusyaya heyet gönderecek

Şam'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşen Suriye Devlet Başkanı Beşer Esed, ülkesindeki muhalif gruplarla görüşmek üzere Moskova'ya heyet gönderecek.

Lavrov'un Şam ziyareti ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Esed'in Moskova'ya heyet göndermeye hazır olduğu belirtildi. Ancak muhalif grupların görüşmeye gelip gelmeyeceği ile ilgili bir değerlendirmede bulunulmadı.

Suriye'de krize çözüm bulmak için Lavrov ile Dış İstihbarat Teşkilatı (SVT) Başkanı Mihail Fradkov'un Esed'le görüştüğü ve Moskova'nın barışçıl çözüm yollarını teşvik etmeye devam edeceği vurgulandı. Suriye'nin bağımsızlığına saygı duyarak, dış müdahaleye izin vermeden, Arap Birliği ve Suriye yönetimi arasında oluşturulan barış sürecine atıfta bulunulan açıklamada şiddetin durdurulması talep edildi.

Acil demokratik reform, şiddetin nereden kaynaklandığına bakılmaksızın bir an önce durdurulması ve ulusal diyalog süreci temellerinde mutabık kalındığına değinilen açıklamada, "Esed, Rusya öncülüğünde ortaya konan süreci anlayışla karşıladı ve Moskova'ya hükümet delegasyonu göndermeye hazır olduğunu onayladı" denildi.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)