• Nombre de visites :
  • 405
  • 8/2/2012
  • Date :

Yemen diktatörü seçimlerden önce Yemen'e dönüyor

yemen diktatörü seçimlerden önce yemene dönüyor

Yemen'in firari diktatörü cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce ülkesine dönme kararı aldı.

Reuters'in bildirdiğine göre bundan bir süre önce Tedavi bahanesiyle Amerika'ya giden Yemen diktatörü Ali Abdullah Salih 21 Şubat 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce ülkeye döneceğini ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacağın bildirdi.

Yemen diktatörünün seçimlerden önce ülkesine döneceği yolundaki açıklaması, ülkede kendi tüm yetkilerini devrettiği yolundaki kuşkuları daha da artırmıştır.

Fars Körfezi işbirliği konseyinin Kasım 2011 tarihli kararı uyarınca Salih kendi tüm yetkilerini yardımcısı Mansur Hadi'ye devretmiş ve tedavi bahanesiyle Amerika'ya gitmişti.

Ali Abdullah Salih, Fars Körfezi İşbirliği Konseyi planını kabul etmesi karşılığında kendine dokunulmazlık hakkı verilmesini istemişti. Bu anlaşmanın ardından Yemen'de düzenlenen halk gösteri ve protestolarında Yemen diktatörünün işlediği zulüm ve cinayetler ve yolsuzluklarından dolayı adil bir mahkemede yargılanmasını istemişlerdi.

Öte yandan Yemen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öyle bir ortamda düzenlenmektedir ki ülkenin güney ve kuzeyinde bulunan isyancılar bu seçimleri boykot ettiklerini ve katılmayacakların açıklamışlardı.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)