• Nombre de visites :
  • 455
  • 8/2/2012
  • Date :

Nükleer çalışmalarımızın barışçıl olduğuna dair garanti verebiliriz

nükleer çalışmalarımızın barışçıl olduğuna dair garanti verebiliriz

Tahran, 08 Şubat 2012 – İran İslam Cumhuriyeti’nin Fransa Büyükelçisi Ali Aheni, İran ve 5+1 arasındaki müzakerelerin sonuç vermesi için 6 ülkenin İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer çalışmalarını tanıması gerektiğini, bu doğrultuda da İran’ın bu programın barışçıl olması için gerekli garantileri verebileceğini söyledi.

 Dow Jones ve Wallstreert Journal’ın araştırmacı gazetecisi Benoit Faucon’a mülakat veren İran İslam Cumhuriyeti’nin Paris Büyükelçisi Ali Aheni, İran ile Uluslararsı Atom Enerjisi Kurumu arasındaki ilişkilerine vurgu yaparak, İran’ın hukuku korunması şartıyla İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer çalışmalarıyla ilgili anlaşma imkanı doğabileceğini söyledi.

Ali Aheni, UAEK’nın gözetiminde devam eden İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer programını açıklarken, kitle imha silahların ve de nükleer silah üretimi ve saklanmasının dinimiz açısından haram olduğu şeklindeki İslam İnkılabı Rehber’nin beyanatlarına atıfta bulundu, ayrıca, Rehber tarafından haram olarak bildirildiği takdirde hiçbir kurum ve kuruluşun onu kullanmayacağını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Fransa Büyükelçisi, İran ve 5+1 arasındaki müzakerelerin sonuç vermesi için 6 ülkenin İran İslam Cumhuriyeti’nin barışçıl nükleer çalışmalarını tanıması gerektiğini, bu doğrultuda da İran’ın bu programın barışçıl olması için gerekli garantileri verebileceğini söyledi.

Aheni, ABD tarafından İran’ın barışçıl nükleer çalışlamarına yönelik kasıtlı olarak ortaya atılan vahi iddiaların nükleer müzakerelerin sonuçsuz kalmasına sebep olduğunu dile getirdi.

Hürmüz Boğazı’nın kapatılması üzerine bir soruya cevap veren Büyükelçi Aheni, İran İslam Cumhuriyeti’nin hiçbir zaman Hürmüz Boğazı’nı kapatmak niyetinde olmadığını ve bu güzergahın güvenliğini temin etmek için Boğaz’da askeri tatbikat düzenlendiğini belirtti.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)