• Nombre de visites :
  • 3293
  • 8/2/2012
  • Date :

Horasan-e Razavi Eyaleti (2)

horasan-e razavi eyaleti

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan eyaletin Afganistan'a sınırı vardır. 2004 yılında Horasan'ın parçalanmasıyla, müstakil bir eyalet yapılmıştır.

Horasan-e Razavi Eyaleti'nin merkezi, Meşhed şehridir. 144.681 km² yüzölçümündeki eyaletin nüfusu 5.203.000'dir.

Eyaletin önemli şehirleri: Kuçan, Dargaz, Çenaran, Serahs, Fariman, Torbat Cam, Taybad, Haf, Roşthar, Kaşmar, Bardeskan, Nişabur, Sabzevar, Gonabad, Kalat, Halilabad.

Bölge nüfusu Türkmenler ve Farslardan oluşmaktadır.

Roşthar

Kendi adını taşıyan Roşthar şehristanı'na bağlıdır ve bu şehristanın yönetim merkezidir. Kentin 2006 yılı nüfusu 5.123'dür. Kent Meşhed'in güneyinde yer almaktadır.

Kaşmar

Şehir, Sish Taraz Nehri'nin kıyısında ve eyalet merkezi Meşhed'in 217 km.güneyinde kurulmuştur. Eski ismi Torshiz'dir. 2006 yılı resmi nüfusu 81.527'dir. Geçim kaynağı tarımdır. Özellikle üzüm yetiştiriliciği yaygındır ki Kaşmar'da 40 ayrı çeşit üzüm yetiştirilir. Ayrıca safran ile el yapımı halı ve kilimleri de önemli geçim kaynağıdır.

Kentte 2 üniversite bulunur.

Bardeskan

İdari olarak, eyaletin kendi adını taşıyan Bardeskan şehristanı' nda bulunur ve bu şehristanın yönetim merkezidir. 2006 yılı nüfusu 22.211'dır.

Nişabur

Meşhed yakınlarında Binalud dağının eteklerinde verimli ve düz bir araziye yayılan şehir tarım ve ticaret yoluyla iran ekonomisine büyük katkı sağlar. Bişapur'la beraber Nişabur'un da ismi Sasani hükümdarı I. Şapur'dan gelmektedir. Ömer Hayyam ve Ferîdüddîn-i Attâr-i Neyşaburi iki önemli şair ve arif kişi bu ilçede yaşamışlardır.

Kent tarihindeki en büyük olay 18 Şubat 2004'de yaşanmıştır. Kükürt ve benzin yüklü bir tren katarı kent istasyonunda iken, meydana gelen küçük bir deprem dolayısıyla raydan çıkmış ve meydana gelen patlama ile yangında 295 kişi ölmüş, 450 kişi ise yaralanmıştır.

Sabzevar

Bağlı olduğu eyaletin ve eyalet merkezi Meşhed'in doğusundaki şehrin, eski ismi Bayhak'dır ki o dönemlerde şehir Pers medeniyetinin önemli merkezlerinden biriydi. Eyaletin Meşhed'den sonra ikinci büyük merkezi olan şehrin 2006 yılı nüfusu 208.172'dir. Geçim kaynağı tarım ve sanayi faaliyetlerine dayanır. Şehir ülke içinde üzüm ve kuru üzüm üretiminin merkezidir. Meşhed'den Tahran'a uzanan karayolu üzerinde önemli bir merkez olan şehirde iç hat uçuşları yapılan bir havaalanı da vardır.

İslam dünyasında tanınmış bir yazar olan Ali Şeriati ve hadis alimi Beyhaki kentte doğup büyümüş ünlülerdendir.

Gonabad

Kendi adını taşıyan Gonabad şehristanı'na bağlıdır ve bu şehristanın yönetim merkezidir. 2006 yılı nüfusu 34.563'dür. Kentin geçmişi Ahameniş İmparatorluğu zamanına kadar uzanır. Kent ve çevresinde safran, kuru üzüm, fıstık ve nar üretimi yapılır.

Kalat

horasan-e razavi eyaleti

 Kalat Bölgesinde bulunur ve zengin bir tarihi geçmişi vardır.

Halilabad

Kendi adını taşıyan Halilabad şehristanı'na bağlıdır ve bu şehristanın yönetim merkezidir. Kentin 2006 yılı nüfusu 8.409'dur.


Horasan-e Razavi Eyaleti (1)

Cemkeran Mescidi

Çaharmahal ve Bahtiyari

İran Sahil Bölgeleri -2

Yezd Kenti

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)