• Nombre de visites :
  • 552
  • 6/2/2012
  • Date :

İran ilaç teknolojisi açısından bölgede birinci sırada

iran ilaç teknolojisi açısından bölgede birinci sırada

İslami İran sağlık bakanı bayan Merziye Vahid Destcerdi, İran'ın ilaç sanayi teknolojisi açısından bölgede 1'nci, Asya'da 5'nci sırada olduğunu söyledi.

İRNA'nın haberine göre, Tahran tıp fakültesi projelerinin bir bölümünün hizmete açılışı töreninde konuşan İran sağlık bakanı, dünyada yalnızca biyolojik ilaçlar teknolojisine sahip olan 12 ülkenin bulunduğunu hatırlatarak İran'ın da sözkonusu 12 ülke arasında yer aldığını belirtti.

Geçen hafta İran üretimi 6 ilacın tanıtımının yapıldığını hatırlatan İran sağlık bakanı önümüzdeki hafta da yine sağlık alanında çok önemli İran üretimi 6 ilacın tanıtımının yapılacağını söyledi.

Destcerdi, İran'da İslam inkılabının zaferi ve İslam cumhuriyetinin kuruluşundan sonra başta göz hastalıklarıyla ilgili ameliyatlar olmak üzere tıpta çok büyük gelişme ve ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Bu arada sağlık bakanı yardımcısı Mustafa Fatımi de, İran'ın 2011 yılında bilimsel alanda yüzde 26'lık bir kalkınma gösterdiğini ve sağlık bilimi üretiminde de dünyada 19. sırada olduğunu söyledi.

İRNA


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)