• Nombre de visites :
  • 404
  • 29/1/2012
  • Date :

İslami Uyanış, sömürgeci ülkelerin sömürülerine karşı tepkidir

islami uyanış, sömürgeci ülkelerin sömürülerine karşı tepkidir

Tahran, 29 Ocak 2012 – Uluslararası İslami Uyanış Kurultayı Genel Sekreteri, bölgedeki İslami Uyanış hareketinin 150 yıl öncesine dayanan geçmişine işaretle, İslami Uyanış’ın, bölge halklarının sömürgeci ülkelerin asırlarca süren sömürülerine karşı bir tepkisi olduğunu söyledi.

 Uluslararası İslami Uyanış Kurultayı Genel Sekreteri ve İslami İnkılap Rehberi Uluslararası İşler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, 1. İslami Uyanış ve Gençler Konferansı’nda yaptığı konuşmasında bölgedeki kıyamlar sürecinde İslami Uyanış ekseninin şekillenmesinde ve izleyen etkilerinde gençlerin rolünü vurguladı.

Velayeti, bölgedeki İslami Uyanış hareketinin hemen hemen 150 yıl öncesine dayanan uzun bir geçmişi olduğuna işaret ederek belirterek, İslami Uyanış’ın bölge halklarının sömürgeci ülkeleri asırlarca süren sömürülerine karşı bir tepkisi olduğunu söyledi.

Ali Ekber Velayeti, kıyamların özelliklerinin ‘diktatörlük karşıtı, barış ve bağımsızlık taraflısı ve gençlik eksenli’ olduğunu ve bu özelliklerinin her birinin kendine ait bir önemi olduğunu ve biribirinden ayrı olarak değerlendirilemeyeceklerini söyledi.   

Kıyamları Arap ülkelerininin siyaset sahnelerinde yeni güçlerin ortaya çıkışı olarak değerlendiren Velayeti, bu yeni kıyamların ‘otoritenin azaltılması ve hakimiyet gücünün kontrolünü’ istediğini ve de bu özelliği ile diktatörlük karşıtı olduğunu belirtti.   

Kıyamların İslami kimliği olmasını da başka bir önemli özellik olarak belirten Velayeti, Tunus ve Mısır’da islamcı partilerin zaferinin de İslami kimliğin muhafazası olduğunu vurgularken, gençlerin sosyal ağlardaki fiili olarak bulunmalarının ve de daha fazla bilinçlenmesinin gençlerin bu kıyamlarda eksen belirleyici rolünün sebebi olduğunu da sözlerine ilave etti.


Mehrnews

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)