• Nombre de visites :
  • 855
  • 11/1/2012
  • Date :

Amel defteri (3)

amel defteri

Amel Defteri Kendi Varlığımızdandır

Amel defteri, kıyamette insanın dünya hayatında yaptığı bütün iyi ve kötü işlerin, sözlerin, hal ve hareketlerin ve amellerinin kaydedildiği defterdir. Bu defter, tam olarak bizim kendi hafızamız olabilir, kıyamette hayatımızın her anı  bir film misali bize gösterilecektir. Bu ihtimal kıyamet günü tekrar dirilişle ters düşmemektedir.

İnsanlar kıyamette üç aşamada yargılanacaklar; İlk aşama, amel defteri aşamasıdır. Kur’an-ı Kerim’de insanın bütün iyi ve kötü işleri ve amelleri kaydedilmiş defter ya kitaptan bahseden bir çok ayet bulunmaktadır. Öyle ki insanlar bu kitabı gördüklerinde şaşıracak ve korkacaklardır.

وَ وُضِعَ الْکِتابُ فَتَرَي الْمُجْرِمينَ مُشْفِقينَ مِمَّا فيهِ وَ يَقُولُونَ يا وَيْلَتَنا ما لِهذَا الْکِتابِ لا يُغادِرُ صَغيرَةً وَ لا کَبيرَةً إِلاَّ أَحْصاها وَ وَجَدُوا ما عَمِلُوا حاضِراً وَ لا يَظْلِمُ رَبُّکَ أَحَداً

Kitap ortaya konmuştur, suçluları görürsün ki o kitapta yazılı olan şeyler yüzünden korku içinde ve eyvahlar olsun bize derler, ne biçim kitap bu, ne küçük bir şey bırakmış, ne büyük, hepsini de sayıp dökmüş ve ne yaptılarsa hepsini de karşılarında bulurlar ve Rabbin hiçbir kimseye zulmetmez. (Kehf suresi, 49. ayet).

Bu kitabın kendine has özellikleri vardır; insanların amellerini ona öyle bir şekilde gösterecek ki sanki o anda o işi yapmış gibi olacaktır. Hatta  kişinin ameli yaptığı zamandaki duygu, niyet ve düşünceleri, amelin etkisi... v.b. gibi herşeyi hissedecektir.

"و وَجَدُوا ما عَمِلُوا حاضِرا

‘...ne yaptılarsa hepsini de karşılarında bulurlar...’ (Kehf suresi, 49. ayet).

Bu ayette beyan edildiği gibi kıyamette insan bütün iş, amel, hal ve hareketleri ve ahlakını açık ve net bir şekilde görecek, sanki o işi yaparken  ve o işle uğraşırken kendisini izliyor gibi olacaktır. (Mahzen-ül İrfan der Tefsir-e Kur'an, c.3, s.88)

Bu kitabın diğer bir özelliği de, insanın ömrü boyunca ve zaman içinde yaptığı bütün amelleri bir yerde bu kitapta karşısında bulacaktır.

 لا يُغادِرُ صَغيرَةً وَ لا کَبيرَةً إِلاَّ أَحْصاها

‘ne küçük bir şey bırakmış, ne büyük, hepsini de saymış’. Bundan daha önemli ve ilginç olan şey ise bu kitabın o amele yazı ve işaret  edilmemesi, insanın yaptığı amelin kendisini göstermesidir:

مَ تَجِدُ کُلُّ نَفْسٍ ما عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُحْضَراً وَ ما عَمِلَتْ مِنْ سُوءٍ تَوَدُّ لَوْ أَنَّ بَيْنَها وَ بَيْنَهُ أَمَداً بَعِيداً وَ يُحَذِّرُکُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِبادِ

O gün her nefis, yaptığı her hayrı hazır bulacaktır; işlediği her kötülüğü de. O kötülükle kendisi arasında uzak bir mesafe bulunmasını ister. Allah sizi kendisin(in emirlerine karşı gelmek)den sakındırıyor. Allah, kulllarına şefkatlidir.(Al-i İmransuresi, 30. ayet)


İnsan, Ebedi Saadet İçin Yaratılmıştır

Mükâfatlar ve Cezalar

İslâm Açısından Mead

Allah'ın Adaleti ve Ahiret

Akıl ve Kıyamet

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)