• Nombre de visites :
  • 1088
  • 11/1/2012
  • Date :

Haram Lokma (2)

haram lokma

Haram Lokmanın Hakikati ve Etkisi

Haram lokma mercek altında-6

 Bu ayette,  

«الذين يأكلون اموال اليتمي ظلماً انما يأكلون في بطونهم ناراً و سيصلون سعيراً»

Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, muhakkak ki karınlarını ateşle doldurmuş olurlar ve cehennemi boylarlar. (Nisa suresi, 10. ayet)

 Yetim mısdak babındandır.  Yani Kur’an-ı Kerim büyük bir mısdak getirmiştir. Çünkü ayetin manası şöyledir: Her kim haram mal yerse ateş yemiştir.

İmam Cafer-i Sadık (as) bu ayet hakkında şöyle buyurmuştur:Bir kimse humusunu vermez ve humus düşen malı yerse ve bir kimse zekatını vermez, zekat düşen malı yerse, rüşvet, faiz, sahtekalık ve hilekarlıktan mal kazanmış ve yemiş duruma düşer. Kur’an bu konuda yemek yediğinizi sanmayın o yemek gerçekte ateşdir. انما يأكلون في بطونهم ناراً و سيصلون سعيراً muhakkak ki karınlarını ateşle doldurmuş olurlar ve cehennemi boylarlar. (Nisa suresi, 10. ayet) Kim görebilir? Gözü gören, ve  eğer basiret gözüyle humus verilmeyen eve bakarsa kurulan sofrada ateş yenildiğini görür. Ev halkının  ateş yediğini ve çocuklarının ateş yediğini görebillir. (1)

 Başkalarının malını haksızlıkla haram yollardan elde eden kimsenin durumu

Rivayetlerde, Allah-u Teala haram yollardan elde edilen mallarla yapılan hac ve umre farizalarını kabul etmeyeceği nakledilmiştir. İmam Bakır (as) şöyle buyurmuştur: «لَا يَقْبَلُ‏ اللَّهُ‏ عَزَّ وَ جَلَّ حَجّاً وَ لَا عُمْرَةً مِنْ مَالٍ حَرَامٍ‏» (2)( Allah azze ve celle Teala haram yollardan elde edilen mallarla yapılan hac ve umreyi kabul etmeyecektir.) Bu durumda olan hacc ve umre yapana cevap olarak: «لَا لَبَّيْكَ‏ وَ لَا سَعْدَيْك‏» yani seni kabul etmiyorum (3) .

Bu makale serisinin ikinci bölümünde İmam Cafer-i Sadık (as) ve hizmerkarının hikayesini aktaracağız. İmam Cafer-i Sadık (as)’ın hizmerkarı haksız yoldan zor ve güç kullanarak ticaret yapıp halkın malından büyük kar yapar. İmam bunu öğrendiğinde çok kızar ve onun bu kazancını saymaz. Hizmetçisi ve eşleri ne yapmışdı ki İmam bu kadar rahatsız ve asabi olmuştu? Bir dirhemi iki dirheme satmaktan başka ne olabillirdi ki? Ne yazık ki günümüzde de pazar ve çarşıda halkın ihtiyaç duyduğu malların satışında da durum böyle. Yine ne yazık ki bunu yapan insanlar kendilerine müslüman demekte, namaz kılmakta, oruç tutmakta, hacca gitmekte ve yüksek sesle Lebbeyk , Allahumme Lebbeyk diyerek bağırmaktadır.


(1)- Ev Ahlakı, c. 1, 6. oturum.

(2)- Şeyh Saduk (ra), 68. oturum.

(3)- Kafi, c. 5, s.124

Haram Lokma (1)

Haram Olan Yiyecekler

Helal ve Haram

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)