• Nombre de visites :
  • 1296
  • 11/1/2012
  • Date :

Haram Lokma (1)

haram lokma

Haram Lokmanın Hakikati ve Etkisi

Haram lokma mercek altında-6

İnsanoğlu görünüşte aynı olan, helal ve haram lokmanın farkını anlayamaz. Bunun için faiz yiyen biri kendini savunurken: : «إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبا» (1) "alışveriş de faiz gibidir". Alışveriş de faiz gibidir, ikisinin farkı gözle görülmez.

Dini bilgilere göre, şer’ii olmayan  yollardan elde edilen mal, görünüşte şer’ii gibi de olsa gerçekte çok farklıdır ki bazı ayet, rivayet ve doğru olarak nakledilen hadislerde bu konudan bahsedilmiş ve  işin gerçeği insanlara açıklanmıştır. Emirel Mu’minin Ali (as) bu gerçeği şöyle buyurmuştur: بِئْسَ‏ الطَّعَامُ‏ الْحَرَامُ» (2) Haram mal ne kötü yiyecektir.

Kur’an’da Haram Lokmanın Hakikati

Kur’an-ı Kerim iki örnekle haram yoldan elde edilen malın hakikati açıklanmıştır:

 1- Hak ve doğruyu gizlemekle elde edilen mal, ateştir.

إِنَّ الَّذينَ يَكْتُمُونَ ما أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ الْكِتابِ وَ يَشْتَرُونَ بِهِ ثَمَناً قَليلاً أُولئِكَ ما يَأْكُلُونَ في‏ بُطُونِهِمْ إِلاَّ النَّارَ »

Allâh'ın indirdiği Kitaptan bir şey gizleyip, onu birkaç paraya satanlar var ya, işte onlar karınlarına ateşten başka bir şey koymuyorlar. (Bakar suresi, 174. ayet)

2- Yetim malını haksızlıkla yiyen kimse, ateş yemiştir.

«إِنَّ الَّذينَ يَأْكُلُونَ أَمْوالَ الْيَتامى‏ ظُلْماً إِنَّما يَأْكُلُونَ في‏ بُطُونِهِمْ ناراً»

Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, muhakkak ki karınlarını ateşle doldurmuş olurlar ve cehennemi boylarlar. (Nisa suresi, 10. ayet)

Bir İhtimalin Reddi

Belki bu ayetlerden bunların ahiret azabı olacağı düşünülebilir ama ayetin devamı hiç de öyle olmadığını beyan etmektedir; ilk ayetin devamında şöyle buyuruyor: : «وَ لا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ وَ لا يُزَكِّيهِمْ وَ لَهُمْ عَذابٌ أَليمٌ 

Kıyamet günü Allah onlara ne söz söyler, ne de kendilerini temize çıkarır. Onlara sadece acı veren bir azab vardır. (Bakar suresi, 174. ayet)

«وَ سَيَصْلَوْنَ سَعيراً؛

(Onlar), alevli ateşe atılacaklardır. (Nisa suresi, 10. ayet)

Yukarıda ilk ayetten de anlaşılacağı gibi azabın dünyada gerçekleşeceğidir ki bunu sadece basiret sahibi kimseler görebilir ve kıyamette de herkese malum olacaktır. Dünyada gerçekleşeceği gibi kıyamette de azab göreceklerdir (3).

Hazreti Ayetullah Mezahiri bu konuda şöyle buyurmuştur: Eğer haram yemek eve gelirse, eğer yiyeceğiniz içeceğiniz faizden elde edilirse, halkın malından olursa haram mallardan olur. Şunu bilinki bu evde artık melekler yoktur! Ateş yeridir. Yani melekler yukarıdan o evi ateş aldığını görürler. Kur’an’a göre melekler gökyüzünden ev halkının ve masum çocukların ateş yediğini görürler.


(1)- (Bakar suresi, 275. ayet)

(2)- Nehc-ul Belağa, 31. mektup, Haram mal ne kötü yiyecektir

(3)- Bkz. El-Mizan tefsiri, c. 4, s. 240 ve örnek, c.3, s. 281

Haram Olan Yiyecekler

Helal ve Haram

Tavşan Eti

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)