• Nombre de visites :
  • 5593
  • 11/1/2012
  • Date :

Eşim Neden Küsüyor? (2)

eşim neden küsüyor?

Küskünlük karşı tarafa bir tür baskı ve eziyet etmektir ki suskunluk ve herhangi bir harcama yapmadan yapılır. Küskünlük, içinde yaşadığı çevre koşulları nedeniyle de olabilir, örneğin otoriter ve zorba insanların bulunduğu bir ortamda doğmuş olabilir. Kişinin olağan istek ve arzularını bastırması  onu inatçılık ve küskünlüğe itmektedir. Bir kimsenin sürekli küsme eğilimi göstermesi ırsi olabilir, annesinden, babasından, yakınlarından  ya da anne babanın davranışlarından ya da  kendinden büyük erkek ve kızkardeşlerinden örnek almış olabilir.

Küskünlük, bazen de sorumluluklardan kaçmak içindir. Genelde laubali ve tutarsız insanlardır. Küsmek bu gibi insanlar için bir bakıma ödüldür. Nitekim kendileri de küskün durumda olmaktan hoşlanmazlar ama küskün olduğu sürece sorunlarını hallettiklerini düşünürler. Küskün olduğunda kendilerini daha güvende hissederler. Çünkü bu durumdayken kendi sorumluluklarından kimseye cevap vermek zorunda olmadıklarını düşünürler. İşte  bu hal zayıf ve tutarsız insanların sergilediği bir davranış biçimidir.

Küskünlük çok stresli ve sıkıntılı bir durumdur. Her iki tarf için de zor ve üzücüdür. Hatta eğer kişi duygularını açsa bile ona kanmamalıdır; zor bir durumdadır. O da küs durmayı istememekte ama küsmekten  başka bir çaresinin olmadığını düşünmektedir. Aklen ve ruhen salim olan insanlar buna benzer durumlarda konuşarak ve mantıklı bir duruşla  bu sorunları halledebilirler. Küskünlük olduğu zamanlarda bu kişiler teslim olmamalı ve küskünlük kanunlarına; örneğin konuşmamak, uzaklaşmak  gibi davranışlar onu istediğine ulaştırmaya yardımcı olacaktır. Her tür küskünlüğüne karşı direniş göstermek gerektiğini ve bu durumu kabullenmemek gerektiği düşünülebilir, doğru olan da budur zaten. Ama eğer bir kimse incinen ve kırılan duygularından dolayı küserse, bir süre onun  bu olumsuz duygularından yavaş yavaş uzaklaşması beklenmelidir.

Ancak küsmek, çaresizlik ve öfkeden doğan bir davranışdır ve doğru değildir. Eşiyle küsmek sadece bir yerde doğru ve mantıklıdır bu da  eğer küskünlük olmadığı takdirde karşı tarfın yanlış ve doğru olmayan isteklerine boyun eğmek zorunda kalınacak ise. Bu küskünlük Kur’an’ın uyumsuz eşleri olan kimselerden istediği küskünlüktür.

***

Küskünlük çok stresli ve sıkıntılı bir durumdur. Her iki tarf için de zor ve üzücüdür. Hatta eğer kişi duygularını açsa bile ona kanmamalıdır; zor bir durumdadır. O da küs durmayı istememekte ama küsmekten başka bir çaresinin olmadığını düşünmektedir.

***

Küsen kişi de aslında zor ve sıkıntılı bir durumdadır. Çok ilginçtir ki çoğunlukla  her ne kadar bu durumdan kurtulmak için telaş gösterse bile gittikçe küskünlüğe batmaktadır. Bu da küskünlük ve inatçılığın yakınlığı sebebiyledir. Eşleri sürekli küsen kimseler bu durumun ne kadar huzursuzluk verdiğini ve ilişkilerini yıprattığının farkına varmışlardır. Belki  bu kimseler eşlerinin darbe, baskı ve kötü sözlerini onların küsmelerine tercih etmektedirler. Çünkü eğer  küskünlüğün ne sebeple oluşacağını bilirlerse, eşlerinin küskünlüğü ve inatçılığının önünü alabilirler.

Enise Nuşabadi

Çeviri: Tebyan


Eşim Neden Küsüyor? (1)

Karımı İstemiyorum

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)