• Nombre de visites :
  • 1118
  • 11/1/2012
  • Date :

Gerçek Mutluluk (3)

gerçek mutluluk

Gerçek ve Geçici Mutluluk

İnsanın kazancı ev, araba  ve telefonda değil. İnsanın kazancı bedeninin yüzde yüz sağlıklı ve sıhhatli olmasındadır. Hayat tarzının yüzde yüz doğru yol üzerinde olmasıdır. Kıyamette yüzü ak olanlardan olmaktır. Kur’an-ı Kerim de bu şekilde buyurmaktadır: َ سَلامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ» Doğduğu gün، «وَ يَوْمَ يَمُوت»  öldüğü gün «وَ يَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا» Kıyamette.

Sağlam araba yani iki ön tekeri ve iki arka tekeri sağlam olan arabadır. Lastiklerinin biri patlar, delinir ve darmadığın olur. Bizim gözümüz gecekte olmalı.

Nasıl Mutluluğu hissederiz?

Yüce İslam dini kısa ve öz üç emirle insana mutlu olmanın altın anahtarını göstermiştir:

1- Allah-u Teala’ya kalpten iman edin.

2- Salih amel edin.

3- Hoş olmayan işler ve günah yapmayın.

Bu üç emrin önemli bir noktası da sadece ahiret mutluluğunun temini ve garantisi değil aynı zamanda dünya mutluluğunun da garantisidir. Çünkü dünya ahiretin tarlasıdır, ahirette saadet ve mutluluğun yolu dünyada ektiklerinden geçer. Susuz, otsuz ve viran bir tarlada , hiç imkanı olmayan, uğraşan ve zahmet çeken çiftçi meyve ve ürün elde edemez.

Buna göre saadet ve mutluluk, Kur’an’ın bize  sunduğu dünya ve ahiret mutluluğudur. Dünya saadeti Kur’an-ı Kerim  açısından üstü örtülmüş değildir.

Şimdi burada şu soru akla gelebilir: Mü’min bir insan dünyada o kadar acı ve zorluklara tahammül ederken  nasıl mutluluğu tadabilir ve genelde dünya malından yoksun olan biri nasıl mutluluğu hissedebilir!?

Mü’minler Allah’a iman, takva ve salih amelleriyle gerçek mutluluğu tadarlar ve asıl mutlu olan onlar olacaktır. Şimdi burada şu soru akla gelebilir: Mü’min bir insan dünyada o kadar acı ve zorluklara tahammül ederken  nasıl mutluluğu tadabilir ve genelde dünya malından yoksun olan biri nasıl mutluluğu hissedebilir!?

Bu sorunun cevabı: Mü’minin hayatındaki acı, zorluk ve belalar, ilahi imtihandır ki bunlara sabır ve sebatla insanı kemale ulaştırmaktadır. Emirel Mu’minin Ali (as) şöyle buyuruyor:

Dünya belalarla içiçedir (Nehcul Belağa).

 Buna göre  bu tarlada yaşam zahmet ve zorluk, rüzgar ve yağmur olmadan olmaz! Mü’min dosttan geleni iyi, hayır bilir, kendini O’nun rızasına teslim eder. Görünüşte zorluk ve belalarla dolu hayatları Yüce Yaradanın rızasıyla gerçek saadet ve mutluluğun tadını alırlar.!

Son olarak dua:

Ya Rabbi elimizden tut! Gerçekten mutluluğu anlamamızda bize yardımcı ol. Bize gerçek mutluluğu tatdır.

Ya Rabbi elimizden tut! Mevki-makamlar, han-hamamlar, dağlar, bağlar, ziyafetler, nesl ve nesebler, diploma, elimizden tut! Bu yalancı mutluluklara kanmayalım.


Gerçek Mutluluk (2)

Gerçek Mutluluk (1)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)