• Nombre de visites :
  • 898
  • 11/1/2012
  • Date :

Gerçek Mutluluk (2)

gerçek mutluluk

Gerçek ve Geçici Mutluluk

Dünyanın Güç ve Servetine Güvenmek

Hükümete güvenmek, hayali, geçici bir şeye güvenmek, hanına hamamına güvenmek, filanı iki helicopter ve yirmi benz arabayla ağırlandı. Ne yüksek makamı var? Bey korkusundan her yanı korumalarla çevrilmiş. Bu ağırlama törenine sığınmakta ne? Karun : . «فَخَرَجَ عَلي‌ قَوْمِهِ في‌ زينَتِه»

Derken Karun, ihtişam içinde kavminin karşısına çıktı. (Kasas Suresi, 79 ayet.) evinden büyük bir ihtişamla çıktı.

Bir gurup: "Keşke Kârûn'a verilenin bir benzeri de bize verilseydi, dediler

Bağına güvenmek, Kur’an-ı Kerim şöyle buyuruyor: «ما أَظُنُّ أَنْ تَبيدَ هذِهِ أَبَداً»

"Bunun yok olacağını hiç sanmam" . (Kehf Suresi, 35. ayet)

Şah yüz nesil sonrasınında şah, padişah olacağını  ve durumlarının böyle devam edeceğini düşünüyordu. Ama…

Bağa güvenmek, dağa güvenmek «سَآوي إِلي‌ جَبَلٍ يَعْصِمُني» "Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım", hükümete güvenmek «أَ لَيْسَ لي‌ مُلْکُ مِصْر» " Mısır mülkü benim değil mi? " (Zuhruf Suresi, 51. ayet)

Fir'avun kavminin içinde bağırıp dedi: "Ey kavmim, Mısır mülkü benim değil mi? «أَ لَيْسَ لي‌ مُلْکُ مِصْر» hükümete güvenmek.

 Nesline, ceddine güvenmek, Allah şeytana ‘secde et’ dedi. Şeytan: Ben! ona mı secde edeceğim? «خَلَقْتَني‌ مِنْ نارٍ» ‘beni ateşten yarattın’.«وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طينٍ» ‘onu çamurdan yarattın’ (A’raf Suresi, 12. ayet) Adem topraktandır. Adem çamurdan ben ateştenim. Ateş topraktan hayırlıdır.

Sonuçta bütün bunlar yok olmaya mahkumdur.

Öğrenim ve Diplomaya güvenmek

Genç lisans, yüksek lisans diplomasını aldığında annesini babasını tanımaz oluyor, onlarla ilgilenmiyor. Ama Allah-u Teala şöyle buyuruyor: Bütüm iliminizi toplayıp saysanız da size verilen ilim pek az biz şeydir. « «وَ ما أُوتيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَليلاً … Size ilimden pek az bir şey verilmiştir. (İsra Suresi, 85. ayet)

Öğrenim görmüş insanlar tüm bilgilerini toplasalar yine çok az bir şeydir. Dünyada hiç bir şeye dayanıp güvenilmez. Eğer Yüve Allah bunları yok etmek isterse hiç bir şey baki kalmaz.

 Gerçek Mutluluk Beden ve Ruh Sağlığı

Mutluluk nedir? Gerçek nedir? Ne Mutlu! ‘kime’? Ne mutlu salim ve sağlıklı insana! وَ سَلامٌ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ» Doğduğu güne selam olsun. Doğduğu gün helal süt emmiş ve kalıtsal ve genetik hiç bir problemi yok. ، «وَ يَوْمَ يَمُوت» Ve öldüğü güne (selam olsun). Ve ömrünü sağlıklı- sıhhatli bir şekilde geçirdi. . «وَ يَوْمَ يُبْعَثُ حَيًّا»  Ve dirileceği güne (selam olsun) (Meryem Suresi, 15. ayet) Kıyamette öyle bir şekilde dünyaya gelir ki tüm sorulara cevap verir. İşte bu insan kazanandır.


Gerçek Mutluluk (1)

MUTLULUĞUN GERÇEK ANAHTARI

Mutlu ve Huzurlu Aile -4

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)