• Nombre de visites :
  • 1010
  • 11/1/2012
  • Date :

Gerçek Mutluluk (1)

gerçek mutluluk

Gerçek ve Geçici Mutluluk

Gerçek ve hayali, geçici  mutluluk, gerçek mutlu kim?, Kim gerçekten mutlu?, Mutluluk nedir?

Bütün insanlar mutluluğu aramaktalar. Bu konuyla ilgilenmeyen kimse yoktur. Bazıları mutluluğu para, bazıları makam-mevki, bazıları  ev  ve bazıları da güzel bir eş olarak bilirler.

 Bazı mutluluklar hayali-geçici, bazı mutluluklar ise gerçektir. Kur’an-ı Kerim bu konuda insanları uyarmıştır. Bazı insanlar geçici  mutluluk için kendilerini heder etmekte, yok etmekteler. Kur’an-ı Kerim’de geçici  mutluluğu beyan eden ayetler vardır:

Altadan Dünyanın Görkem ve Güzellikleri

Dünyanın görkem ve güzelliklerine göz koyan biri, Karun celal ve azemetle, muhafız ve halkıyla çölden geçerken şöyle dedi: : «يا لَيْتَ لَنا»Keşke benim de olsaydı«مِثْلَ ما أُوتِيَ قارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظيمٍ»  …Ah keşke, Karun'a verilenin bir benzeri bizim de olsaydı. Gerçekten o, büyük bir pay sahibidir”‌ (Kasas Suresi, 79)

Büyük payı o aldı. Ne mutlu ona! «حظ عظيم» yani büyük payın sahibi Karun oldu. Ne muhteşem bir evi ve hayatı var! Acaba gerçek mutluluk bu mu?

Kur’an-ı Kerim şöyle buyuruyor:

: «وَيْلٌ لِّکُلّ‌ِ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ، الَّذِي جَمَعَ مَالًا وَ عَدَّدَهُ»

Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin (hümeze ve lümezenin) vay haline! (Humeze Suresi, 1-2 . ayetler) جَمَعَ مَالًا Yani Mal toplayıp .«وَ عَدَّدَهُ» tekrar tekrar sayan.

Bugün altın ne kadar? Gazete aldığında sadece altın değerlerini öğrenmek için alıyor Somali’de kim aç? , kim açlıktan ölüyor?, kim kaldı?  bunlarla işi yok. Altın ne kadar oldu diyor sadece. Hedefi: «جَمَعَ مَالًا وَ عَدَّدَهُ»( Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan)

Bazen bazı insanlar ‘Bak! Kimse bize gözünün üstünde kaşın var diyemez, ne istersek öyle olur ’ diyerek mutlu olduğunu düşünürler

 «ما أَظُنُّ أَنْ تَبيدَ هذِهِ أَبَداً»

"Bunun yok olacağını hiç sanmam" . (Kehf Suresi, 35. ayet)

Kur’an-ı Kerim şöyle naklediyor: Zengin bir adam bağına geldi, ağaçları ve nehirleri görünce ‘bunların yok olacağını sanmıyorum. Ben ayaklarımı sağlam basıyorum, kimse beni yıkamaz. Benim yerim çok sağlam. Kendisinin sağlam ve muhkem bastığından emindir.

«أَنَا أَکْثَرُ مِنْکَ مالاً وَ أَعَزُّ نَفَراً» 

"Ben malca senden zenginim, adamca da senden güçlüyüm." (Kehf Suresi, 34. ayet)

Allah’tan başkasına güvenip dayanmak boş ve koftur!

Kur’an-ı Kerim’de yaklaşık iki yüz kez  «دون الله» yani Allah’tan başkasına güvenmek ve dayanmak boş ve koftur geçmektedir. Bakın Kaddafi’ye, Mubarek’e, Şah’a, Saddam’a.

Nuh (as), bir kenarda duran oğluna. "Yavrum, iman et  bizimle beraber gemiye  bin, kâfirlerle beraber olma! Allah kafirleri boğacak" diye seslendi.

- Oğlu: "Ben boğulmayacağım’ dedi.

- Nasıl?’ dediler

- Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım," dedi. (Hud Suresi, 43. ayet) Dağ beni sulardan korur. Dağa sığınırım.

Nuh (as): ‘Oğlum boğulursun’ dedi

- Oğlu: "Ben boğulmayacağım’ dedi.

Dağ! Dağa güvendi, dağa sığındı ve boğuldu.


MUTLULUK ANAHTARI

MUTLULUĞUN GERÇEK ANAHTARI

Başarının Sırrı

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)