• Nombre de visites :
  • 357
  • 11/1/2012
  • Date :

Bazı ülkelerin bölge gelişmeleriyle ilgili ikili tavırları eleştirildi!

bazı ülkelerin bölge gelişmeleriyle ilgili ikili tavırları eleştirildi!

 İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı, bazı ülkelerin bölgedeki gelişmelerle ilgili ikili bir tavır sergilemelerini eleştirdi.

 Çin Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Komitesi Başkanı ve Komite üyeleri dün Tahran’da Dışişleri Bakanlığı Arap ve Afrika İşleri Yardımcısı Hüseyin Emirabdüllahiyan’ı ziyaret ederek ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gelişmeler konusunu görüştüler.

Emirabdüllahiyan bu ziyarette yaptığı konuşmada, Çin’in bölge kamuoyunda sahip olduğu konuma değinerek “Çin, bölgede barış ve istikrarın sağlanması açısından önemli rol oynayabilecek bir ülke. İran da bu bağlamda bölgesel konularda fikir alış verişinde bulunma ve işbirliğini geliştirme konusunda hazır durumda”‌ dedi.

Dışişleri Bakanlığı Arap ve Afrika İşleri Yardımcısı Emirabdüllahiyan daha sonra bazı ülkelerin bölgedeki gelişmelere yönelik ikili tavır takınmalarını eleştirerek “Yemen ve Bahreyn’de durumlar hiç iyi değil. Çünkü bu ülkelerde halkın taleplerine hiçbir yetkili ilgi göstermiyor. Bir taraftan da yurt içerisinde baskı ve sindirme politikaları devam ederken, dışarıdan başka ülkeler de bunların içişlerine karışıyorlar. Bu arada Suriye’de reformlar süreci iyi bir şekilde devam ederken yine dış müdahaleler ve bazı terör eylemlerine şahit olmaktayız. Biz Suriye’nin bu reform sürecini başarıyla ilerletebileceği ve beklediği sonucu alabileceğine inanıyoruz”‌ şeklinde konuştu.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)