• Nombre de visites :
  • 489
  • 10/1/2012
  • Date :

Hürmüz Boğazı’na alternatif yok!

hürmüz boğazı’na alternatif yok!

İran Meclisi Enerji Komisyonunun bir üyesi, Hürmüz Boğazı’nın atlatılamayacağını vurgulayarak, BAE Enerji Bakanının bu konuda yaptığı açıklamayı “siyasi blof”‌ olarak tanımladı.

 İslami Şura Meclisi Enerji Komisyonu üyesi Seyyid Ali Adyanirad muhabirimizle konuşurken, İran’ın milli menfaatleri tehlikeye atıldığı takdirde Hürmüz Boğazı’nın kapatılabileceği konusuna değinerek “İran’ın kendi coğrafi kapasitelerini siyasi araç olarak kullanması gibi bir durum bu ülkenin genel ve kapsamlı politikalarında yer almıyor. Ama tabi İran’ın milli menfaatleriyle oynanmak istenir de milli menfaatlerimiz tehlikeye atılırsa kuşkusuz İran misillemede bulunacaktır”‌ dedi.

Kaimşehir Milletvekili Adyanirad daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanının, Hürmüz Boğazının atlatılması için BAE’nin yeni bir boru hattı kurma projesi olduğuna dair iddiasına değinerek “Bu bir sadece siyasi bir blof ve hiçbir uzmanlık dayanağı yok”‌ ifadesini kullandı.

Adyanirad bu konuda ayrıca şöyle konuştu: “Esasen Hürmüz Boğazı’nı sollamak veya atlatmak mümkün değil. Onun için buraya Boğaz deniyor. Gemiler bu Boğaz’dan geçmek zorundalar. Boğaz’dan geçişlerin kontrolü de İslami İran’ın elinde. İran, bir aslan gibi bu Boğaz’ın başında oturmakta. Eğer bir ülke İran’ın milli menfaatlerini tehlikeye sokmak isterse, kuşkusuz o ülkenin bu Boğaz’ı kullanmasına izin verilmeyecektir.”‌

BAE Enerji Bakanı birkaç gün önce, bu ülkenin doğu sahili rampalarından çıkarılan petrolün Hürmüz Boğazı’na lüzumu olmadan ihraç edilebileceğini ve kendilerinin bir boru hattı kurma projesi başlattıklarını iddia etmişti.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)