• Nombre de visites :
  • 361
  • 7/1/2012
  • Date :

Japonya, İran’la ticari ilişkilerini sürdürmek istiyor!

japonya, iran’la ticari ilişkilerini sürdürmek istiyor!

Jponya hükümet kaynakları, ABD ve Avrupa Birliği’nin (ABB) İran’a petrol yaptırımı uygulamak üzere gösterdikleri çabalara rağmen Tokyo’nun İran’la ticari ilişkilerini sürdürmek istediğini belirttiler.

Japonya hükümeti kaynaklarından biri Reuters muhabiriyle konuşurken, bu ülke yetkililerinin haftaya ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner”‌le ABD’yla İran karşıtı yeni yaptırımları ve Avrupa’nın borç krizi konusunu görüşeceklerini açıkladı.

Reuters’in haberine göre, Japonya yetkilileri, Geithner ve Amerikalı diğer yetkililerle İran karşıtı yeni yaptırımların petrol fiyatı üzerine bırakacağı etkileri, Japonya ve dünya ekonomisi konusunu görüşmek istiyorlar.

ABD Başkanı Barack Obama geçen ay, İran Merkez Bankasıyla ilişkisi olan mali şirketler aleyhine belirlediği yeni yaptırımlar ilan etti. Obama bu kararı imzalayarak onu yasallaştırdı.

Habere göre, ham petrol ihtiyacının %10’unu İran’dan temin eden Japonya, yeni yaptırımların petrol fiyatının artması ve dolaysıyla bu ülke ekonomisinin darbe görmesinden endişe duymakta. Bu yüzden de Japonya Dışişleri Bakanı Gemba geçen Aralık ayında Amerikalı meslektaşı Clinton’la görüşmesinde bu yöndeki kaygılarını dile getirdi. Bu doğrultuda Japonya yetkilileri gelecek Şubat ayında Washington’a yapacakları ziyaretlerinde ABD’ye, İran’la ticari ilişkilerini sürdürmelerini sağlayacak bir takım öneriler sunmak istiyorlar.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)