• Nombre de visites :
  • 913
  • 5/1/2012
  • Date :

Çocuklarınızı Amel ile Terbiye Edin Dille Değil -3

çocuklarınızı amel ile terbiye edin dille değil çocuklarınızı amel ile terbiye edin dille değil

Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor:

Halkın önderi olmak isteyen biri önce kendisini ıslah etmeli, daha sonra başkalarını ıslah etmeye başlamalı ve söz ile diğerlerine edep öğretmeden önce güzel davranışı ile onlara depe öğretmelidir."(3)

Emir-ul Mü'minin Hz. Ali (a.s) buyuruyor ki: "Büyüklere karşı saygılı olun ki çocuklar da size karşı saygılı olsunlar."(4)

Peygamber efendiimiz (s.a.a) şöyle buyurmaktadır: "İnsanın kendisi salih ve iyi olursa, Allah onun salih olması vasıtasıyla çocuklarını ve torunlarını da salih eder."(5)

Emir-ul Mü'minin Hz. Ali (a.s) şöyle buyuruyor:

"Başkalarını ıslah etmek istiyor isen önce kendini ıslah etmelisin. Kendin fasid olduğun halde başkalarını ıslah etmeye kalkışman en büyük ayıplardandır."(6)

Yine Hz. Ali (a.s) buyuruyor ki: "Söz dilinin susutuğu ve amel dilinin söylediği nasihat hiçbir kulak tarafından kovulmaz ve onun faydası ile hiçbir fayda bir olmaz."(7)

... Mektubunda şöyle yazıyor: Anne ve babamın davranışları üzerimde çok etkili oldu. Her zaman bana ve kardeşlerime karşı şefkatli davranırlardı. Hiç bir zaman onlardan kötü bir hareket veya söz görmedim.

Biz böyle bir ortama alıştık. Onların güzel ahlak ve davranışlarını unutamıyorum. Anne olduğum şu anda, özellikle çocuklarım karşısında kötü bir hareket yapmamaya özen gösteriyorum. Anne ve babamın ahlak ve davranışları benim için yaşam örneği olmuştur; benim çabam çocuklarımı aynı şekilde terbiye etmektir.

... Mektubunda şöyle yazıyoru: Uzak geçmişimi düşünüyorum, çok küçük işlerde bile annemin bana karşı beğenilmeyen, sevilmeyen bağırışları, coşdurğası ile karşılaştığım günlerimi...

Anne olduğum şu anda aynı harketleri çok az bir farkla kendimde müşahede ediyorum. Onun bütün ahlâki inhirafları bana da geçmiş. Acaibime giden nokta şurası ki, kendimi ıslah etmek için her ne kadar çaba harcıyor isem de yapamıyorum.

Ben, anne ve babanın ahlâkının çocuğun ruhunda etkisi olduğunu çok iyi biliyorum. "Anne bir eli ile beşiği öteki eli ile de alemi sallar" sözü gerçekten çok doğru bir sözdür.


(3)- Nehc-ul Belağa, 3. cüz , s.166.

(4)- Gurer-ul Hikem, s.780.

(5)- Mekarimul Ahlâk, .s.546.

(6)- Gurer-ul Hikem, s.287.

(7)- Gurer-ul Hikem, s.232.

Çocuklarınızı Amel ile Terbiye Edin Dille Değil -2

Çocuklarınızı Amel ile Terbiye Edin Dille Değil -1

Çocuklarda Kekemelik Konuşma Problemleri-2

Çocuk ve Ahlâki Eğitim

Çocuklarda Yalan Önlenebilir! 2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)