• Nombre de visites :
  • 1020
  • 3/1/2012
  • Date :

Evlilikte Yüce Hedefleri Göz Önünde Bulundurunuz -1

evlilikte yüce hedefleri göz önünde bulundurunuz

İnsanın evlilikten hedefi manevi mukaddes ve temiz bir hedef olmalıdır. Evlilik Hak Teâlâ’nın emirlerine itaat, peygamberlerin metotlarına uymak, eşinin saadetini temin etmek ve çocukların melekuti ve ilâhi terbiyesini gerçekleştirmek amacıyla olmalıdır.

Kadın ve erkek evlilik meselesinde, kendilerini büyük bir hayata giriş için hazırlıklı görmek zorundadırlar.

Kadın ve erkek evlilik hususunda, Hakk’ın rızayetini göz önünde bulundurmalı ve her ikisinin de sulb ve rahim yoluyla Yüce Hakk’ın emanetçileri olduklarını bilmelidirler.

Kadın ve erkek, çocuklarının kısa bir müddet için babasının sulbünün misafiri ve altı ile dokuz ay müddeti arasında da annesinin rahminin misafiri olan Hakk’ın bir emaneti olduğunu bilmelidirler. Bu iki müddet zarfında Hz. Hakk’ın cenine verdiği oldukça güçlü alıcılar vasıtasıyla anne ve babasından onların tüm haletlerini ve özelliklerini hiç bir iradesi olmaksızın kendisine intikal ettirmektedir.

Nakledildiği üzere Allah-u Teâlâ Resulü (s.a.a) hamile olan kadınlara, bazen hak ile batıl savaşını seyretmeleri için izin veriyordu. Böylece kadınların Allah-u Teâlâ yolunda kılıç sallama ve cihat etmenin güzel manzarasını görmelerini, mücahitlerin ilâhi ve melekuti şiarlarını can kulağıyla dinlemelerini, göz ve kulak yoluyla da bunları rahimlerindeki çocuğa intikal ettirmelerini sağlıyordu. Böylece çocuk annesinin rahminde eğitilmesi ve cesur, himmetli ve melekuti ses eşliğinde büyümesini sağlıyordu.

Siz duymadınız mı ki Hz. Fatıma’nın Allah-u Teâlâ Resulü’nün sulbünde meydana gelişinden önce tarafından Peygamber’e kırk gün oruç tutması emredildi. Peygamber akşam iftarını da cennet gıdalarıyla açıyordu. Böylece o yüce kızın nutfesi annesinin rahmine intikal etti.

Sizinle evlilik arasındaki araç, göz olmamalıdır. Evlilik tellalı, şehvet olmamalıdır. Evlilikten hedef mal, servet, makam ve karşı tarafın ailesi tarafından bir şöhret olmamalıdır. Bu programın yüce hedefi güzel bir yüze ve kandırıcı bir zahire ulaşmak olmamalıdır. Zira bu işler şimdiye kadar da ispatlandığı üzere güzel bir sonuçla sonuçlanmamıştır ve de meyvesi ve ürünü oldukça azdır.

Evlilik hususunda evliliğin ürünlerinin daimi ve ebedi olması için hedefiniz Allah, maneviyat, ibadet, eşin haklarına riayet etmek, salih evlat terbiye etmek ve özetle Hakk’ın rızasını elde etmek olsun.


Evliliğin düşmanları

Yeni evlilere öğütler

Balayı ve ilk hatalar

Zengin Olmak İstiyorsanız, Evlenin

Nişan Ve Düğün Hükümleri

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)