• Nombre de visites :
  • 421
  • 2/1/2012
  • Date :

İran ve Türkiye işbirliğinin geleceği parlak

iran ve türkiye işbirliğinin geleceği parlak

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı, Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin geleceğinin çok parlak ve şeffaf olduğunu bildirdi.

Türkiye Filistin Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım ile önceki gün bir araya gelen İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, gelişmekte olan iki ülkenin işbirliklerinden memnuniyetini dile getirerek, İran ve Türkiye’nin geniş ortak imkanları bölgedeki değişimlerde önemli etkisi olabileceğini ifade etti ve "İki ülkenin sahip olduğu çok geniş potansiyel ve kapasite yan yana gelince bölge olayları üzerinde büyük etki yaratabilir ve bölge sorunlarının çözümüne katkıda bulunabilir" dedi.

Burucerdi bu görüşmede, Mısır ve Tunus’taki halk devrimlerin Ortadoğu’daki güç dengesini değiştirdiğini, İslami direnişin yanısıra mazlum Filistim halkının menfaatine gerçekleştiğini konuşmasına ekledi.

İran ve Türkiye’nin dostane parlamento işbirliklerin ilişkiler için önemli bir dayanak olduğunu dile getiren Burucerdi, İran-Türkiye’nin tüm alanlardaki işbirliklerin vizyonu aydın ve ümit verici olduğunu söyledi.

Alaeddin Burucerdi konuşmasının devamında, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik sergilediği politikayı eleştirerek, İran ve Türkiye’nin Filistin halkına ve direnişe destek veren Suriye’ye yardım etmesinin şart olduğunun altını çizdi.

Türkiye-Filistin Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Murat Yıldırım ise bu görüşmede, Filistin halkının hukukunun geri alınmasına yardımcı olmak ve de Gazze’ye yönelik uygulanan ambargoyu kırmak amacıyla beraberindeki heyetle Tahran'da düşünce teatisinde bulunmak için İran'a geldiğini ifade etti.

Murat Yıldırım, bölge değişimleri karşısında ortak işbirliği yapmak için İran ve Türkiye’nin pek çok fırsatları olduğunu belirtti.

İran ve Türkiye’nin ortak kültür ve tarihi bağlarına bu görüşmede işaret eden Türkiye-Filistin Parlamento Dostluk Grubu Başkanı, Türkiye’nin imkanları hiçbir zaman İran aleyhinde olmayacağını konuşmasına ekledi.

Murat Yıldırım, ülkesinin temel dış politikasının iki ülkenin tüm alanlardaki ilişkilerini geliştirmek olduğunu belirterek, iki ülkenin en önemli işbirliği ekseni ise Filistin halkına yardım etmek olduğunu kaydetti.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)