• Nombre de visites :
  • 431
  • 29/12/2011
  • Date :

İran, Hindistan'a petrol ihracatını yakında kesiyor!

iran, hindistana petrol ihracatını yakında kesiyor!

İran, Hindistanlı yetkililere hitaben bir mektupla bu ülkeye ihraç ettiği petrollerin paralarının ödenme şekline bir çözüm bulamadıkları takdirde önümüzdeki aydan itibaren petrol ihracatını durduracağı uyarısında bulundu.

İran Milli Petrol Şirketi Hindistanlı yetkililere hitaben yazdığı resmi bir mektupla, Hindistan'a ihraç ettiği petrollerin para karşılığının ödenme şekliyl e ilgili olarak iki ülke arasında mutabakat sağlanamadığı takdirde gelecek Ağustos ayından itibaren Hindistan'a yaptıkları petrol ihracatını durduracağı uyarısında bulundu.

"Reuters" haber ajansının petrol piyasası aktivistlerine dayanarak bildirdiğine göre, İran Milli Petrol Şirkti geçen Haziran ayı içerisinde Hindistan petrol rafinerileri yetkililerine hitaben yazdığı mektupta bu şirket tarafından Hindistan'a ihrac edilen petrollerin parasının ödenme şekline çözüm bulunmadığı takdirde gelecek Ağustus ayından itibaren bu ülkeye petrol ihracatını sürdüremeyeceğini bildirmenin yanında "Halihazırda her iki ülkenin banka, mali ve petrol yetkilileri bu soruna bir çözüm bulabilmek için meseleyi görüşmekteler" diye ilave etti.

İran'la Hindistan arasında petrol parasının ödenme sorunu, Hindistan'ın geçen yıl Aralık ayında aldığı bir kararla, petrol alımı dahil Asya Takas Birliği aracılığıyla İran'la her tür ticari alış veriş yapılmasının yasak olduğunu ilan etmesi üzerine başladı. O tarihten bu yana iki ülke yetkilileri İran'dan Hindistan'a ihraç edilen petrollerin parasının ödenme biçimi konusunda çözüm yolları aramaktalar. Ancak henüz bir çözüm yolu bulunamamıştır.

İran, Suudi Arabistan'dan sonra Hindistan'ın petrol ihtiyacını karşılayan 2. ülke konumunda. İran'ın Hindistan'a yaptığı petrol ihracatının değeri yıllık olarak 12 milyar doları bulmakta.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)