• Nombre de visites :
  • 542
  • 27/12/2011
  • Date :

İran bilim üretiminde dünya ortalamasının 11 misli!

iran bilim üretiminde dünya ortalamasının 11 misli!

İran Horasan eyaleti Bilim ve Teknoloji Parkı Başkanı “İran bilim üretim açısından dünyada özel bir konuma sahip. Nitekim geçen sene bu alanda dünya ortalamasının 11 misli düzeyindeydi”‌ dedi.

Horasan eyaleti Bilim ve Teknoloji Parkı Başkanı Seyyid Hüseyin Alemelhüdai dün Meşhed kentinde Araştırma Fuarı kulisinde muhabirimizle konuşurken “Belli olan şu ki, İran ve İranlı gençler bilim üretimi açısından dünya çapında özel bir konuma sahip. Nitekim geçen sene ülkemiz bu açıdan dünya ortalamasının 11 misli düzeyinde yer almıştı”‌ dedi.

Alemelhüdai daha sonra, son birkaç yılda İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei ve Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad’ın bu alana özel ilgi göstermeleri dolaysıyla ülkenin her tarafında bilim ve teknoloji alanlarında dikkat çekici ilerlemelere şahid olunduğunu hatırlatarak “Halihazırda İran’da 100 Teknoloji Geliştirme Merkezi ve 25 Bilim ve Teknoloji Parkı aktif olarak çalışmaktalar. Bu süreçte yakın bir gelecekte her eyalette bir Bilim ve Teknoloji Parkı olacağı tahmin ediliyor”‌ şeklinde konuştu.

FARSNEWS


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)