• Nombre de visites :
  • 314
  • 25/12/2011
  • Date :

Yemen diktatörü Amerika'ya gidiyor

yemen diktatörü amerikaya gidiyor

Yemen'de 32 yılı aşkın bir süredir ülkeyi zorbalıkla yöneten diktatör Ali Abdullah Salih'in ülkesini Amerika'ya gitmek üzere terk ettiği bildirildi.

İRNA'nın el'Cezire kanalına dayanarak verdiği habere göre, Ali Abdullah Salih, sağlık durumunun iyi olduğunu ve Amerika'ya sağlığıyla ilgili gitmediğini söyledi.

Salih, ziyaretinin sebebini, uzaktan olayları seyretme olduğunu ileri sürerek geçici yönetime de cumhurbaşkanlığı seçimlerini en kısa sürede düzenlemesi için fırsat sunmak olduğunu savunurken, "Ben iktidarda kalma hedefinde değilim" iddiasında bulundu.

Ali Abdullah Salih'in gazetecilere bu açıklamayı yaptığı sırada, Yemen güvenlik güçleri, Salih'in yargılanmasını isteyen göstericilere karşı ateş açarak onlardan 9 kişinin ölümü ve 90'dan fazlasının da yaralanmasına yol açtı.

Bilindiği gibi iktidardan ayrılmak istemeyen Salih, iktidarı yardımcısına devretmesini içeren Fars Körfezi İşbirliği Konseyi'nin teklifini kabul ederken aynı zamanda dokunulmazlık zırhına da bürünmüş oldu. Muhalifler ise sözkonusu anlaşmaya karşı çıkarak Salih'in işlediği cinayetlerden dolayı yargılanmasını istiyor.

İRNA


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)