• Nombre de visites :
  • 368
  • 25/12/2011
  • Date :

İran Deniz Kuvvetleri Tatbikatının dünyadaki yansımaları

iran deniz kuvvetleri tatbikatının dünyadaki yansımaları

İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri, Hürmüz Boğazı, Umman Denizi ve Hint Okyanus'un Kuzeyi'nde 10 gün sürecek "Velayet-90" adlı tatbikatı dünya basınında geniş yankı uyandırdı.

Fransa haber ajansı, "İran Hürmüz Boğazında Askeri tatbikat düzenliyor" başlığı altında geçtiği bir haberde bu tatbikatin dünya petrolünün %40'ının geçtiği çok önemli ve strateji bir bölgede yapıldığını bildirdi.

Royters haber ajansı ise konuyla ilgili haberinde İran'ın Hürmüz boğazında gerçekleştirmekte olduğu 10 günlük askeri tatbikatın, dünyanın stratejik en büyük petrol güzergahının kapanması konusunda bir takım kaygılara neden olduğunu bildirdi.

Arabistan ve katar'a bağlı olan El-Arabiye ve el-Cezire televizyon kanalları ise Hürmüz boğazında düzenlenen İran deniz kuvvetleri askeri tatbikatına geniş yer ayırdılar.

El-Arabiye kanalı İran'ın önleyici girişimler amacıyla "Velayet-90" adlı tatbikatını gerçekleştirmekte olduğunu bildirdi.

Lübnan'ın LBC televizyonu, BAE'nin el-Beyan gazetesi, Kuveyt haber ajansı, Midel ist haber ajansı, Londra'da çıkan el-Hayat gazetesi, el-Kuds'ül Arabi gazetesi ile Filistin el-Yevm haber ajansı İran İslam Cumhuriyeti'nin Hürmüz boğazındaki büyük deniz askeri tatbikatına geniş yer vermiştir.

İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri, Hürmüz Boğazı, Umman Denizi ve Hint Okyanus'un Kuzeyi'nde 10 gün sürecek "Velayet-90" adlı tatbikatı dün Hürmüz boğazı, Umman denizi ve Hindistan serbest sularında olmak üzere 2 milyon kilometre karelik bir alanda düzenlenmektedir

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)