• Nombre de visites :
  • 405
  • 20/12/2011
  • Date :

İki Türk Heyeti Fransada Lobi Çalışmaları Sürdürüyor

iki türk heyeti fransada lobi çalışmaları sürdürüyor

Türkiye'den iki siyasi ve ekonomik heyetin Ermeni Soy kırımını inkar tasarısının yasallaşmaması için Fransa'nın başkenti Paris'e giderek yoğun lobi çalışmaları başlattıkları bildirildi.

Fransa basınında çıkan haberlere göre TBMM heyeti dün Fransa Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Poniatowski, Sosyalist Parti'nin önemli isimlerinden Moscovici ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği üyesi Diefenbacher ile bir araya geldi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ve beraberindeki TBMM heyeti, Fransız hükümeti temsilcileri ve milletvekillerini, yasa teklifinin reddedilmesi konusunda ikna etmek için yaptığı temaslara bugün Paris'te başladı.

Bozkır, yasa teklifinin "temel hak ve özgürlüklere aykırı" olduğunu söyledi. Heyet dün ilk olarak, Fransa Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Axel Poniatowski ile görüştü. Bu görüşmenin ardından heyet, Sosyalist Parti'nin önemli isimlerinden Pierre Moscovici ile bir araya geldi.

TBMM heyeti Başkanı Volkan Bozkır, Türk Büyükelçiliği binasında düzenlediği basın toplantısında, "Teklifin yasalaşmasının, Türk-Fransız ilişkilerine yapacağı tahribatı anlatmaya geldik" dedi. Bozkır, teklifin yasalaşmasının Türk-Fransız ilişkilerinde sıkıntılı bir dönemin başlangıcı olacağı uyarısında bulundu.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)