• Nombre de visites :
  • 343
  • 26/11/2011
  • Date :

Heniyyeden ABDye eleştiri

heniyyeden abdye eleştiri

Filistin seçim hükümeti başbakanı İsmail Heniyye, Hamas ile Fetih arasında varılan mutabakatın hayat bulması için üç önemli unsurun olduğunu belirterek, Kahire görüşmelerinin olumlu geçtiğini söyledi.

Heniyye, Gazze’deki El-Ömeri Camiinde verdiği hutbede, varılan anlaşmadan sonra oluşan havayı koruyup koruyamayacakları konusunda halk olarak büyük bir sınavla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Varılan uzlaşı anlaşmasının zemin bulması için öncelikle Amerika ve terör rejiminin tehditlerine karşı durulmasını isteyen Heniyye “Amerika halkımız için hiçbir hayır istemezken, işgal rejimi de bölünmeyle kan kaybetmemizi istiyor. Bunun için de özellikle Ramallah’taki yönetiminin bağımsız hareket etmesi gerekir”‌ dedi.

Uzlaşının hayat bulması için gereken ikinci hususun ise, anlaşmadaki bütün maddelerin Gazze’de ve Batı Yaka’da eş zamanlı olarak uygulanması olduğunu belirten Heniyye, siyasi tutuklu dosyasının bunu test edeceğini ifade etti.

Üçüncü unsurun ise, Amerika ve işgal yönetiminin ekonomik yaptırım tehditlerine karşılık alternatif finans kaynaklarına yönelmek olduğuna dikkat çeken Heniyye, dışarıdan gelen yardımların Batı Yaka’ya ulaştırılması gerektiği gibi, Gazze ve Kudüs’e de ulaştırılması gerektiğini söyledi.

İRİB

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)