• Nombre de visites :
  • 346
  • 26/11/2011
  • Date :

Mısırda gösteriler daha da büyüyor

mısırda gösteriler daha da büyüyor

Mısır'da sivil yönetim isteyen muhalifler iktidardaki Yüksek Askeri Konsey'in yönetimi sivillere devretmesi için Tahrir Meydanı'nda yaptıkları gösteriler devam ediyor.

Tahrir Meydanı'ndaki muhaliflerden, "Askeri nizama son, Kahrolsun asker sultası, Tantavi git, Hürriyet istiyoruz" sloganları yükseliyor.

Meydanı dolduran binlerce kişi, askeri yönetim iktidarı bırakmadan kendilerinin de meydandan ayrılmayacağını dile getiriyor.

Meydana çadırlar kuran muhalifler aralarında topladıkları paralar ile göstericilerin, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

İki gün öncesine kadar çatışmaların devam ettiği Muhammed Mahmud Caddesi'ni polis bariyerler ile kapattı. Meydandaki göstericilerden bazıları da bariyerlerin önünde durarak protestocuları Tahrir Meydanı'na yönlendiriyor.

Tahrir Meydanı'nda devam eden gösterilerin bir benzeri ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye ile İsmailiye kentinde devam ediyor.

Meydan'dan Baradey sesleri yükselirken bir grup muhalif Yüksek Askeri Konsey tarafından hükümeti kurma görevi verilen eski Başbakan Kemal Genzuri'yi başbakanlık ve bakanlar kurulu binalarına sokmayacaklarını açıkladı.

Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu binaları önünde oturma eylemi yapan göstericiler, Kemal Genzuri'yi engelleyeceklerini söylediler.

İktidardaki Yüksek Askeri Konsey, devrim gençleri ile konuşmaya hazır olduğunu açıkladı fakat Tahrir Meydanı'nı dolduran binlerce gösterici bu öneriye sıcak bakmıyor.

Mısır Yüksek Seçim Kurulu, ertelenecek bir seçimin kanuni olmayacağını açıklarken, ülkede gösteriler sürerken Pazartesi günü seçimlerin yapılıp yapılmayacağı merak konusu.

Yüksek Askeri Konsey seçimlerin zamanında yapılacağını açıklarken, ülke genelinde seçimlerin erteleneceğine ilişkin kanı daha yaygın.

İRİB


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)