• Nombre de visites :
  • 438
  • 19/11/2011
  • Date :

Nükleer programımızı daha güçlü olarak sürdüreceğiz

nükleer programımızı daha güçlü olarak sürdüreceğiz

Tahran, 19 Kasım 2011 – İran’ın UAEK Daimi Temsilcisi, UAEK Hakemler Kurulu kararının İran’ın nükleer programını takip etmekteki iradesini daha güçlendireceğini söyledi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye, UAEK Hakemler Kurulu toplantısının ardından yapılan basın toplantısında, İran’nın nükleer programı aleyhine UAEK Genel Müdürü raporunun politik ve kanunsuz olduğunu söyledi ve UAEK kararının İran İslam Cumhuriyeti’nin, İran milletinin meşru hakkılarının peşinde olması azmine etkisi olmayacağını söyledi.

Amerika’nın Amano ile olan yakın işbirliğindeki bütün gayretinin İran aleyhine bir kınama kararını onaylatmak olduğunu belirten Sultaniye, fakat bir çok ülkenin bunu kabul etmediğinden daha ılımlı bir kararın onaylandığını söyledi.

Bir karar yayınlanması fikrinin umut kırıcı ve hata olduğunu vurgulayan Sultaniye, bu kararın İran’ın nükleer programını takip etmekteki iradesini daha güçlendireceğini ifade etti.

Amano’nun, İran’ın nükleer programına ait mahrem belgeleri BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine vermesini eleştirdi ve bu tutumun UAEK’nun saygınlığını zedelediğini söyledi.

Sultaniye,Amano tarafından ilk kez UAEK’nun üyelerine ayırımcı davranılmak suretiyle UAEK’nun kanunlarının ihlal edildiğini ve çok gizli belge ve materyallerin belirli ülkelere verilmiş olduğunu vurguladı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)