• Nombre de visites :
  • 609
  • 24/10/2011
  • Date :

Geçmiş olsun Türkiye

geçmiş olsun türkiye

Merkez üssü Van olan 7,5 büyüklüğündeki deprem, Erzurum, Kars, Iğdır,Ardahan ve Ağrı’da da yaşandı.Dünden bu yana ölü sayısı 300'ü buldu!

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerini etkileyen şiddetli depremde ölü ve yaralı sayısının her an artmasından endişe edilirken, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, haberi alır almaz deprem bölgesine giderek depremzedelerle yakından ilgilenmesi dikkat çekti.

Van'da 7,5, kimi kaynaklara göre de 7.2 büyüklüğündeki depremde 269 kişi hayatını kaybetti, bin 300'den fazla yaralı olduğu bildirildi. Depremin ardından arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor. Van’daki depremin ardından, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki il ve ilçelerinde hissedilen sarsıntı nedeniyle vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı.

34 ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ

Van'da yaşanan depremin ardından artçı sarsıntılar sürüyor. 5,7 büyüklüğünde büyük bir artçı sarsıntı da bugün öğleden sonra oldu...

Böylece şu ana kadar 4 ila 5,7 büyüklüğünde 34 artçı sarsıntı meydana gelmiş oldu.

Depremin zayıf şekilde hissedildiği Iğdır’da sarsıntı sırasında bir dershaneden çıkmayan çalışan öğrencilerden ikisi bayıldı. Ambulansla hastaneye kaldırılan öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

AA’nın haberine göre Iğdır Valisi Amir Çiçek Van’daki depremin Iğdır’da da hissedildiğini belirterek, köylerde ve şehir merkezinde araştırmaların devam ettiğini söyledi. Çiçek, "İlk belirlemelerimize göre can ve mal kaybı olmadı. Biz yine de her konuyu araştırıyoruz" dedi.

Kars Valisi Ahmet Kara da Van’daki depremin Kars’ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, "Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz" diye konuştu.

Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, "İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır" dedi.

Van’daki deprem, Erzurum merkez ve ilçelerinde de hissedildi.

Hınıs Kaymakamı Hakan Özarslan ise merkezi Van olan depremin Hınıs ve Karayazı’da da hissedildiğini belirtti. Özarslan, "Depremi 10-15 saniye hissettik. Şuanda bize ulaşan bir olumsuzluk yok. Arkadaşlarımız sahada araştırma yapıyor. Karayazı’da herhangi bir sıkıntı yok. Köylerde araştırmaları başlattık. Hastanelere de intikal eden bir durum yok. İlçe merkezinde de olumsuz bir durum yok" diye konuştu.

Bu arada Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum’dan 30 kişilik arama kurtarma ekibi ile sağlık ekiplerinin Van’a doğru yola çıkarıldığını söyledi.

Vali Öztürk, ayrıca ikinci ekibin hazırlandığını, havalimanında ise hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.

İŞTE VAN'DAKİ DEPREMİN BİLANÇOSU

Van'da 7,2 büyüklüğündeki depremde 269 kişi hayatını kaybetti, bin 300'den fazla yaralı olduğu bildirildi. Depremin ardından arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.

TRT’nin haberlerinde de Türkiye saatiyle ”dün saat 13.41'de meydana gelen ve merkez üssü Van merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü olan depremde en çok hasarı Erciş ilçesi gördü.”‌denildi.

Erciş'te 63 Bina Yıkıldı

İlçede oluşturulan kriz masasını Ağrı Valisi Ali Yerlikaya yönetiyor.

İlçede 2 çadır hastane kuruldu.

Sağlık durumu ağır olan yaralılar ambulanslarla çevre il ve ilçelere gönderiliyor.

7 yaralı gece saatlerinde askeri uçakla Ankara'ya sevk edildi.

İlçede arama kurtama çalışmaları sabaha kadar aralıksız devam etti.

Yakınları enkazların altında kalanlar, endişeli gözlerle ve ümitle çalışmaları takip etti.

3 Kişi Enkaz Altından Kurtarıldı

Erciş Alkanat caddesindeki 6 katlı binanın enkazında çalışmalarını yoğunlaştıran ekipler 3 kişiye ulaştı.

Enkazın altından Erkan Gürbüz ile 3 ve 5 yaşlarında 2 çocuk kurtarıldı.

Kısa süre önce aynı enkazdan Yalçın Akay yaralı kurtarılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kurtarma ekibi de yıkılan bir binanın enkazı altında kalan 2 öğretmeni kurtardı.

Enkaz altından çıkarılanlar ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Depremde hayatını kaybedenlerden cenazelerine ulaşılanlar devlet hastanesinde kimlik tespitinin ardından ailelerine teslim ediliyor.

Hastanelerde ve bahçelere kurulan çadırlarda yaralıların tedavileri devam ediyor.

4 kişinin hayatını kaybettiği Bitlis'teki hastanelerde ise 94 yaralının tedavisi sürüyor.

Mehmetçik yardım çalışmalarının hemen her alanında ön safta vatandaşlara yardım elini uzatıyor.

BAZI KÖYLERE HALA ULAŞILAMADI

Bazı köylere henüz sivil savunma ve kurtarma ekipleri ulaşamadı.

Güveçli, Dağönü, Alaköy'de büyük hasar ve can kayıpları olduğu bildiriliyor.

Bu köylerde kurtarma çalışmalarını Mehmetçik yürütüyor.

Deprem sonrası artçı sarsıntılar da devam ediyor.

FHA çalışanları adına, bütün Türkiye'ye geçmiş olsun diyor, hayatını kaybedenlere Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diliyoruz.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)