• Nombre de visites :
  • 2862
  • 25/10/2011
  • Date :

Nechul Belağada İslam Dini

nechul belağada islam dini

1ـ الإسْلامُ هُوَ التَّسليمُ، وَالتَّسْليمُ هُوَ اليَقيْنُ، وَاليَقيْنُ هُوَ التَّصْديقُ، وَالتَّصْديقُ هُوَ الإقْرارُ، وَالإقْرارُ هُوَ الأداءُ، وَالأداءُ هُوَ العَمَلُ.

İslam, teslim olmak; teslim, yakin etmek; yakin, tasdik etmek; tasdik, ikrar etmek; ikrar, eda etmek, eda etmekte amel etmek demektir.

ـ وقال (ع) في ذكرِ الإسْلامِ: تَبْصِرَةٌ لِمَنْ عَزَمَ، وَآيَةٌ لِمَنْ تَوَسَّمَ، وَعِبْرَةٌ لِمَنِ اتَّعَظَ، وَنَجاةٌ لِمَنْ صَدَّقَ Hz. Ali (a.s) İslam'ı şöyle tanıttı:

Ciddî-azimli bir şekilde ona yönelen için basiret, feraset ve zeyrekliği olan için nişane- öğüt, nasihat alan için ibret, tasdik eden içinse (veya doğru olan içinse gerçekten iman getirirse) kurtuluştur.

Bu hutbesinde İslam’ın üstünlüğünü dik getirmekte, Resulullah'ı hatırlatmakta ve kendi taraftarlarını kınamaktadır.

"Hamd, İslam'ı şeriat kılan, uyanlara dinini kolaylaştıran, karşı duranlara erkânını üstün ve güçlü kılan Allah'a mahsustur. Ona sarılanlara emniyet girenlere selamet, anlatana delil, düşmanlık edene tanık, onunla aydınlanmak isteyene nur kıldı. Akledene anlayış, düşünene kavrayış, doğru yolu arayana ayet, azmedene basiret, öğüt almak isteyene ibret, tasdik edene kurtuluş, tevekkül edene güven, işini ısmarlayana rahat, sabredenlere kalkan kıldı. Programı apaydın, yolları en açık, meşalesi yüce, yolu aydınlık, ışığı aydınlatıcı, meydanı geniş, varılacak yeri yücedir. Yarışmacıları toplayan, ödülü değerli, yarışanlar da şerefli binicilerdir. Yolu tasdik, yolunun işaretleri salih amel, ölümü son, dünyası imtihan, kıyameti toplanma yeri, cenneti de ödüldür.

...Peygamber, dileyenlere hidayet ateşini alevlendiren ve şaşıranlara işaretleri gösterendir. Allah’ım o senin eminin, din gününde tanığın; nimetinle, hak ile rahmet olarak gönderdiğin elçindir. Allah’ım adlinden onun payını ver, fazlından ona kat kat hayır ihsan et.

Allah'ım onun kurduğu binayı, yapılan binaların en üstünü kıl. Katından ona ikram et ve şerefli kıl. Derecesini yükselt, ona yakınlaşma vesilesini ihsan et. Yücelikler, fazi‌letler ver. Bizi zelil kılınmamış, pişman olmamış, sapmamış ve fitneye düşmemişler zümresiyle hasret.

Seyyid Razi diyor ki: "Bu söz önce de (72. Hutbe'de) geçti. Ama rivayetlerdeki farklılık sebebiyle burada da naklettik.

Allah'ın size olan ikramının yüceliğinden cariyelerinize bile ikram ediliyor, komşularınıza muhabbet ediyorlar. Bir üstünlüğünüz olmadığı ve üzerlerinde bir hakkınız bulunmadığı halde sizi yüce sayıyorlar. Onlar üzerinde gücünüz ve otoriteniz olmadığı halde sizden korkuyorlar. Allah'ın ahitlerinin çiğnendiğini gördüğünüz halde kızmıyor, babalarınızın sözlerinin bozulmasına ise öfkeleniyorsunuz. Allah'ın emirleri size getirilir, sizin elinizle icra edilir ve size müracaat edilirdi. Ama yerinize zalimleri yerleştirdiniz, işlerinizin idaresini onlara verdiniz, Allah'ın emirlerini onların eline teslim ettiniz. Onlar ise şüphelerle amel ediyor, şehvetlerinin peşinde koşuyorlar.

Allah'a yemin olsun bunlar sizi her bir yıldızın altında ayırıp dağıtsa bile, Allah kendilerini bekleyen o kötü gün için sizi mutlaka toplayacak, bir araya getirecektir."

Hutbeler- 106


Nehcül-Belağaya göre Din ve İman -1

Nehcül-Belağaya göre Din ve İman -2

Nehcül-Belağaya göre Din ve İman -3

Nehcül-Belâğanın İbadet Anlayışı -1

Nehcül-Belâğanın İbadet Anlayışı -2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)