• Nombre de visites :
  • 543
  • 18/10/2011
  • Date :

Filistinde esirler takası başladı

filistinde esirler takası başladı

Tahran, 18 Ekim 2011 - Esir değişimi anlaşması çerçevesinde İsrailli asker Gilad Şalit'in İsrail'e ulaştığı açıklandı

Hamas'ın serbest bıraktığı İsrail askeri Gilad Şalit'in İsrail topraklarındaki bir askeri üsse ulaştığı bildiriliyor. Şalit ailesinin bulunduğu helikopterin de Mizpe Hila'dan havalandığı ve Tel Nof hava üssüne gittiği açıklandı.

MISIR'A GÖTÜRÜLMÜŞTÜ

İsrailli asker Gilad Şalit'in, Gazze'den Mısır'a doğru yola çıktığı bildirilmişti. Şalit karşılığında 1027 Filistinlinin salıverilmesini öngören takasın ilk aşaması hayata geçirilirken, Filistinli kaynaklar İsrailli askerin Mısır'a gitmek üzere Gazze'den ayrıldığını açıklamıştı.

Reuters'a konuşan bir Hamas yetkilisi de Hamas'ın Şalit'i İsrail'e göndermeden önce Mısır'a teslim ettiğini bildirdi.

Öte yandan, İsrail radyosu da bugün serbest bırakılacak Filistinlilerin teslim edilecekleri noktaya götürüldüğünü duyurdu. Bugün serbest bırakılacak 477 Filistinli tutukludan 294'ünün gelmesi bekleniyor.

ESİRLER'İN BAZILARI TÜRKİYE'YE SÜRGÜN

Filistinli esirler serbest kaldıktan sonra Filistin topraklarında kalmalarına izin verilmeyecek.  Filistinli mahkumlar Türkiye, Katar ve Suriye'ye sürgüne gönderilecek.

Haberlere göre, sınır dışı edilmesinde mutabık kalınan 40 Filistinli tutukludan 10'u Türkiye'ye, diğer 15 Filistinli Katar'a, 15'i de Suriye'ye gönderilecek.

Filistin Yönetimi üçüncü ülkelere gönderilecek tutsaklar için yeni pasaportlar hazırladı. Batı Şeria'ya gidecek Filistinliler ise Bituniya kontrol noktasında Filistin Yönetimi'ne teslim edilecek.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bazı Filistinli mahkumların Türkiye'ye getirileceğini doğruladı.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)