• Nombre de visites :
  • 1002
  • 19/10/2011
  • Date :

Çocuk veya Anne Vücudunun Ürünü -3

çocuk veya anne vücudunun ürünü

Temizlik Bağının Meyvesi

Abdullah Mübarek hikmet sahibi, alim, bilgin ve arif biriydi. Gençlik yıllarında bir bağa bakmak üzere birinin yanında çalışmaya koyuldu. Bağ sahibi narların yetiştiği dönemde bazı misafirlerini bağa getirdi ve, ”Mübarek! Bunlara nar getir”‌ diye feryat etti. Mübarek, bir sepet dolusu nar getirdi. Narlar ekşi idi.

Bağ sahibi şöyle dedi:

”Git tatlı narlar getir.”‌ Onun getirdiği narlar yine ekşi çıktı. Bağ sahibi bu defa şöyle dedi:

 ”Sana tatlı narlardan getir demedim mi? Altı aydır bu bağda çalışıyorsun, hangi narların tatlı olduğunu bilmiyor musun?”‌ Mübarek şöyle dedi:

”Hayır bilmiyorum”‌ O, ”Neden?”‌ diye sorunca şöyle cevap verdi:

 ”Biz seninle anlaştığımız gün bu bağa bakmak için anlaştık. Bağı yemek için değil. Ben bu bağdaki ağaçların hangisinin tatlı, hangisinin ekşi olduğunu bilmiyorum.”‌

Evet, temiz nutfe, temiz rahim, temiz anne ve temiz terbiye malı koruyan birini yetiştirmektedir. İnsanların malını yiyen birini değil. Bağa bakan birini yetiştirmektedir, bağı yiyen birini değil!

Annem Şekavete Düşmeme Sebep Oldu

Yazıldığı üzere bir genç idama mahkum oldu. Ondan istediği takdirde vasiyet yazmasını istediler. O şöyle dedi: ”Benim vasiyetim yoktur. Ama ömrümün bu son anlarında annemi görmek istiyorum.”‌ Annesini getirdiler vedalaştığı zaman annesinin dil ve dudağını öyle bir ısırdı ki annesi acıdan kendinden geçti. Ona, ”Zalim! Neden böyle yaptın?”‌ diye saldırdılar. O şöyle dedi: ”Zalim olan bu annedir, bu darağacımı annem dikmiştir.

 Ben çocuk olduğum yıllarda komşudan bir yumurta çaldım. O beni teşvik etti, öylece deve çalmaya kadar vardım. Daha sonra da katil oldum.”‌

Evet, cennet annelerin ayakları altındadır. Kıyamet azabının vasıtası ve tellalı da bir yere kadar annedir.

Ali (a.s), Fatimat’uz- Zehra’dan (a.s) sonra, Arap neseplerini tanıyan kardeşi Akil’e şöyle buyurdu:

”Benim için Arapların cesur annelerinden doğmuş bir kadın bul.”‌ Akil, bir müddet sonra Hz. Ali’ye (a.s) şöyle arz etti: ”Kilabiye kavminden olan Fatıma ile evlen. Araplarda onun babalarından daha cesur kimse yoktur. Hz. Ali (a.s) de onu kendine eş seçti. Bu evliliğin sonunda dört reşit, cesur, metanetli ve Kamer-i Beni Haşim ve kardeşleri gibi mümin çocuklar dünyaya geldi.

Müminlerin Emiri Ali (a.s) Malik-i Eşter’in şahadetinden sonra da Kufe camisinin minberine çıkarak şöyle buyurdu: ”Malik-i Eşter gibi bir çocuk doğuracak anneleri göremiyorum.

Malik ne Malikti! Eğer dağ idiyse güçlü bir dağ, eğer taş idiyse sağlam bir taş idi. Malik’in benim nezdindeki konumu, benim Peygamber’in nezdindeki konumum gibiydi.”‌


Çocuk veya Anne Vücudunun Ürünü -1

Çocuk veya Anne Vücudunun Ürünü -2

Çocukların Temel İhtiyaçları

Çocuklara Güzel Örnek Olmalıyız

Çocuk Ruh Sağlığı Açısından Din Eğitimi (1)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)