• Nombre de visites :
  • 554
  • 11/9/2011
  • Date :

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad: Türkiye dostumuzdur

cumhurbaşkanı ahmedinejad: türkiye dostumuzdur

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye’nin İran’ın samimi dostu olduğnu belirterek, füze kalkanı dolaysıyla dilkkatli olmanın şart olduğunun altını çizdi.

Kuveyt’in bazı basın mensuplarını kabul eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Mahmud Ahmedinejad,Türkiye’de yerletirilmesi planlanan NATO'nun füze kalkanıyla ilgili değerlendirmede bulunarak, Türkiye’nin İran’ın samimi dostu olduğnu ifade etti.

Ahmedinejad, buna rağmen füze kalkanı dolaysıyla dilkkatli olmanın şart olduğunun altını çizerek, düşmanların füze kalkanının İran aleyhinde olduğunu itiraf ettiklerini kaydetti.

İran’ı stratejik ve önemli bir ülke olduğunu söyleyen ve bölgedeki denklemlerde bu ülkenin etkisi inkar edilemz olduğunu belirten bir Kuveyt’li gazetecinin sözlerine mukabil Ahmedinejad, İslami inanç ve kültürüne dayanan İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgenin Arap ve müslüman milletleri ve devletlerini kendi kardeşi olarak bildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, kardeşler arasındaki ilişkilerin yapıcı ve güçlü olması gerektiğinin altını çizerek, ”Her bir ülke, kendi ilerlemesini, güvenliğini, sevincini, üzüntüsünü ve refahını diğer kardeş ülkelerin ilerlemesi, güvenliği, sevinci, üzüntüsü ve refahı gibi görmeli”‌dedi.

Konuşmasının devamında bölge sorunlarının köküne işaret eden İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, bölge meselelerinin bir iç sorun olmadığını, bu sorunların bölge dışı ülkeler tarafından dayatıldığını ve siyasi ihtilafların çözümünde bölge ülkeleri arasında temelli olarak ihtilafların olmadığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bölge devleri ve milletlerinin bütün alanlarda olmak üzere özellikle siyasi, kültür ve ekonomik alanlarda işbirliği yapmaları şart olduğunu belirtti.

İrna


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)