• Nombre de visites :
  • 443
  • 7/9/2011
  • Date :

İran, Ekvadorda santral kuruyor!

iran, ekvadorda santral kuruyor!

Küba ve Ekvador ziyaretine çıkan İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı, Cezairli muhabirlerle konuşurken, İran Enerji Bakanlığının Ekvador'da Ekvador'da santral yapımı projesine katılacağını söyledi. Küba ve Ekvador'a ziyaret için Latin Amerika bölgesine seyahata çıkan Cumhurbaşkanlığı 1. Yardımcısı "Muhammedrıza Rahimi" Cezayi havaalanında muhabirlerle konuşurken, İslami İran'la Cezayir arasındaki ilişkileri samimi ve git gide gelişen ilişki olarak tanımlayarak, aradaki bu ilişki ve işbirliğinin daha da arttırılması gerektiğini vurguladı.

"Rahimi" daha sonra Litin Amerika bölgesine yaptığıbu ziyaretiyle ilgili olarak "Bugün Latin Amerika ülkeleri de, uyanış ve hak arayışına yönelmişlerdir. Bu bölgenin ülkeleri İran İslam Cumhuriyetiyle de dostane ve samimi ilişkiler içerisindeler. Buna göre, İran'la bu ülkeler arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini temenni ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ayrıca, İslami İran'ın Cezayir'le ilişkilerini bütün alanlarda geliştirmeye tamamen hazır olduğunu belirterek "İran, Cezayir'e ayrı bir ilgi duyuyor. Zira bu ülkenin büyük halkı gurur verici ve inkılapçı bir geçmişe sahip. Bu halk, sömürücü güçleri geri itebilmiştir" şeklinde konuştu.

Küba ve Ekvador ziyaretlerinin bu iki ülkedeki meslektaşlarının İran'a yaptıkları ziyaretlerine bir iade niteliği taşıdığını da kaydeden Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Rahimi daha sonra "Bu ziyaretlerde bu iki ülke yetkilileriyle siyasi-ekonomik ilişkiler başta olmak üzere çeşitli konular görüşülecek" dedi.

Rahimi ayrıca, İran-ekvador petrol ilişkileri ve Ekvador'da enerji santralı yapımı projesine değinerek, iki ülke arasında sağlanan anlaşmaların nihayi halini kazandığını belirtti ve "Enerji Bakanlığımızın santral projesine katılması konusunda da anlaşma sağlandı" ifadesini kullandı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)