• Nombre de visites :
  • 890
  • 8/9/2011
  • Date :

Rahmetli İmam Humeyni ve İslam İnkılabı-2

rahmetli imam humeyni ve islam inkılabı

İmam Humeyni sesini daha fazla İran’da kendi sevdalılarına duyurduğu Fransa’nın Nofel Lo Şato kasabasındaki ikameti sırasında yaptığı konuşmalarda defalarca İslam’ın insana verdiği hürriyet ve kerametin iki kutuplu dünyada demokrasi iddiasında bulunan hiçbir düzenin vermediğini belirtmişlerdir.

İran İslam Cumhuriyeti genç ve 26 yaşında bir nizamdır. Bunun için İslam İnkılabının yok edilmesi için düşmanların komplo ve cinayetleri ve ilk olaylar henüz hafızalardan silinmiş değil ve İran halkı bu gibi komplolara nasıl karşı konulacağını çok iyi anlamıştır.

Son çeyrek asrın tüm yıllarında İran’ın içinde ve dışında İslam İnkılabı mensupları batıda kitle iletişim araçları, siyasi çevreleri tarafından kökten dinci olarak tanımlandılar.

Batının bu yersiz yakıştırması gerçekte İslam Cumhuriyetinin düzenini halka dayalı  bir düzen olmadığı gibi aslı hakikati olmayan bir fikri aşılamaya çalışmaktaydılar. Bu yanlış düşünce son yıllarda geçmişe oranla daha hararetli tebliğciler edinmiştir.

Hatırlamıyoruz ki İran halkı son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy sandıklarına koşarak hararetli bir şekilde bir din alimi olan Huccetul İslam Muhammed Hatemiye 20 milyon oy verip  cumhurbaşkanlığına seçtiği zaman hiçbir yabancı ve batılı yorumcu ve siyaset adamı bu hararetli seçimin ve 20 milyon oyun İslam Cumhuriyeti çerçevesinde verildiğine temas bile etmediler.

Şu anda İslam İnkılabının zaferinin 26. Yıl dönümünde daha şeffaf ve aydın bir şekilde İran’da İslam Cumhuriyeti düzeninin kurulması yönünde rahmetli İmam Humeyni’nin tarihi kararının önemi hakkında yargıda bulunmak mümkün. Rahmetli İmam Humeyni’nin halk oyuna olan bağlılığı ve mukaddes İslam dini çerçevesinde ve halkın sahnede var olmasıyla hiçbir müşkülün çözümsüz kalamayacağına dair onun kalbi imanı tarihte eşsiz ve benzersizdir. İmam Humeyni’nin halka olan iman ve inancı gerçekte imamla ümmet arasında iki yönlü bir ilişkiydi.

İslam İnkılabının zaferinin veya İran İslam Cumhuriyeti nizamının temellerinin sağlamlığının sırrı işte bu ilişkide yatmaktaydı.

İmam Humeyni’nin en ufak bir artırma ve eksiltme olmaksızın İslam Cumhuriyeti ibarelerini önemli vurgulaması rahmetli İmam Humeyni’nin iki kutuplu dünyada İran’ın bağımsızlığının korunmasına olan derin inancından kaynaklanmaktaydı.

İran halkının İslam İnkılabına olan desteği halen tüm şiddetiyle devam etmektedir. Eğer bu konunun idraki hala batılılar için çok zor ise ve 26 yıl geçmesine rağmen batılılar hala İran olaylarını kökten dincilerin hürriyet yanlılarına galebesi olarak yorumluyorlarsa bu gerçekte batının siyasi kültürünün kendini kökten bir değişim ve gözden geçirmesi gerektiğini göstermektedir.

İran halkının kendi liderleri ve inkılaplarını desteklediği müddetçe İslam İnkılabı dimdik ayakta kendi amaçlarına doğru ilerlemeyi sürdürecektir.


Rahmetli İmam Humeyni ve İslam İnkılabı-1

İslam İnkılabı ve Halkın Kıyam Nedenleri -1

İslam İnkılabı ve Halkın Kıyam Nedenleri -2

Din Uleması özellikle rahmetli İmam Humeyninin İalam İnkılabında rolü -1

Din Uleması özellikle rahmetli İmam Humeyninin İalam İnkılabında rolü -2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)