• Nombre de visites :
  • 680
  • 14/8/2011
  • Date :

Bursada, İran Kültür Şenliği!

bursada, iran kültür şenliği!

İran Kültür Şenliği, Türkiye"nin Bursa kentinde İran"ın İstanbul Baş Konsolosu, Bursa Valisi ve Belediye Başkanının bulunmalarıyla açılışını yaptı. İstanbul Baş Konsolosumuz "Mahmud Haydari" Bursa"da açılan "İran Kültür Şenliği"nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu kültürel olayı, mübarek Ramazan ayının bereketlerinden biri olarak tanımlarken, İran"la Türkiye arası tarihi, kültürel ve dini ortaklıklara değinerek, bu tür programların iki milletin birbirlerini daha fazla tanımaları ve aralarındaki bağların daha da güçlenmesine yol açması temennisinde bulundu.

Baş Konsolosumuz "Haydari" konuşmasının devamında, İran İslam Cumhuriyetinin büyük kurucusu İmam Humeyni"nin-ks- Türkiye"de geçirdiği sürgün döneminde Bursa"da ikamet ettiğini hatırlatarak "İran halkı Bursa kentini, İmam Humeyni"nin-ks- gurbete mahkum edildiği yıllarda ona gösterdiği misafirperverliğiyle hatırlıyor" dedi.

Bursa Valisi "Şahabeddin Harput" da bu törende yaptığı konuşmada İran-Türkiye dostane ve kardeşçe ilişkilerinin sahip olduğu önemin altını çizerek, iki halk arasındaki mevcut ilişkilerin çeşitli alanlarda günbe gün gelişmesini arzuladığını ifade etti.

Bursa Belediye Başkanı "Recep Altepe" de konuşmasında, İran-Türkiye kültürel ilişkilerinin daha fazla güçlenmesi gayesiyle Bursa"da İran kültürü hakkında bilgi edinme imkanı tanıyan şenlik havasında bir program sunduklarını ifade ederek "Gayemiz dost, kardeş ve komşu ülke İran"ın zengin kültürünü Bursa halkına tanıtmak" dedi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)