• Nombre de visites :
  • 445
  • 30/7/2011
  • Date :

Türkiyede generaller emekli mi edildi, yoksa istifa mı ettiler?

türkiyede generaller emekli mi edildi, yoksa istifa mı ettiler?

Türkiye’de generallerin artık eskisi gibi keskinliği kalmadı.. İkide bir siyasete emir yağdırma dönemi sona eriyor.. Ama bunu kim ve neden yapıyor acaba?.Türkiye’de orgeneraller , bizzat Başbakanlık tarafından emekli edildikleri halde, adeta kendileri istifa etmiş gib basına açıklama yaparak, kendilerini hala güçlü ve siyasette etkin göstermeye çalıştılar..ama işin aslı bu değil, bu generaller istifa etmediler, ilk defa olarak Türkiye tarihinde bu şekilde üst rütbeli askerler ve orgeneraller bizzat başbakanın emriyle erken emekliye ayrıldılar.. Bu da askerlerin vesayetinin bitmesi ve başbakanın elinin güçlenmiş olması anlamına geliyor!

Türkiye basınında yer alan haberlere göre Orgeneral Koşaner ve kuvvet komutanlarının "istifa ettik" açıklamasından sonra Başbakanlığı'ın buna itiraz ederek "istifa değil emeklilik" demesi dikkatleri bu iki durum arasındaki farka çevirirken, bazı soruların cevapları da biraz daha aydınlığa kavuşmuş oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay emekliliklerini istediler ama bunun onların isteği değil, hükümetin isteği olduğu ortaya çıktı..

Nitekim bu komutanların emeklilik haberi ilk olarak Türkiye basında "istifa" olarak yer aldı. Ancak Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "istifa değil, emeklilik talebi" denildi ve onların kendi istekleriyle değil, başbakan Erdoğan’ın isteğiyle emekli edildikleri ortaya çıkmış oldu.

Bu arada,‘İstifa’ blöfünü koz olarak kullanan komutanların tüm haklarını kaybetmemek için ‘istifa’ yerine ‘emeklilik’ istedikleri de ifade edildi. Çünkü istifa etselerdi tüm özlük haklarını kaybedeceklerdi. Görüşü de var..

Ama en önemlisi bizce, askerlerin artık tıpkı anayasada yer aldığı gibi,başbakanın emrine girmesi..

Bu durum Türkiye’de bir ilk...Umarız hayırlara vesile olur ve Türkiye’yi daha ileri ve daha hür ufuklara taşır..

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)