• Nombre de visites :
  • 398
  • 23/7/2011
  • Date :

Mübarekin taraftarları halka saldırdı!

mübarekin taraftarları halka saldırdı!

 Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in bazı devlet binaları üzerindeki adının aynı şekilde kalmasını isteyen sansasyonel bir karar, Kahire'de çatışma fitnesini alevlendirdi. Muhabirimzin "Peress TV" haber kanalına dayanarak bildirdiğine göre, Mısır'ın başkenti Kahire'de dün, ülkenin devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in resmi binalar üzerindeki adının kaldırılmasıyla ilgili kararı iptal eden Temiz mahkemesi yakınında toplanan Mübarek taraftarı ve karşıtları Mahkemenin bu girişiminden sonra birbirine girdi ve bir süre şiddet olayı yaşandı.

Mübarek taraftarları ABD yanlısı sloganlar verirken, Mübarek karşıtlarının ABD ve siyonist İsrail karşıtı sloganlar atması dikkat çekti.

Hüsnü Mübarek halen, Mısır halkının hükümet karşıtı 18 günlük protesto gösterilerinin sindirilmesi için verdiği emrinden dolayı sorgulanmak üzere gözaltında bulunmakta. Mübarek'in gelecek Ağustos ayının başlarında Mahkemeye çıkartılması bekleniyor.

Bu arada bir araştırma komisyonu da, barışçı halk gösterileri sırasında Mübarek'e bağlı güçlerin savunmasız insanlara karşı şiddet kullanma durumları hakkında araştırma yapmakla meşgul. Hükümet karşıtları bu olaylar sırasında 800 göstericinin öldürüldüğünü söylüyorlar.

Mısır yargı yetkililerinin ifadelerine göre, Hüsnü Mabrek'in halka karşı ateş açılması emrini verdiğinin ispatlanması durumunda Mübarek idam cezasına çarptırılacaktır.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)