• Nombre de visites :
  • 1136
  • 21/7/2011
  • Date :

İranlı hanımlar İslami hakimiyetlerinin kıymetini bilmeli!

iranlı hanımlar islami hakimiyetlerinin kıymetini bilmeli!

 Nijeryalı Müslüman bir kadın "İranlı bayanlar ve kızların yaşadıkları bu İslami ülkenin ve sahip oldukları özgürlüklerin kıymetini bilmeleri lazım" dedi. Ülkemizin Meşhed kentinde düzenlenen "İslami Hicap ve İfaf Fuarı"nda Dini Danışman olarak kendi tecrübelerini ifade etmek üzere bulunan Nijeryalı Müslüman kadın "Zekiye Ebubekir" yaptığı konuşmada, Nijerya'da Şiiler başta olmak üzere Müslüman kadınların karşılaştıkları sorunlara değinerek: "İran'a geleli yaklaşık bir yıl oldu. Ben burada genç hanımlar ve özellikle de Şiilerin rahat bir hayat yaşadığını, her din ve mezhebe mensup kimselerin inançlarını rahatça dile getirdiğini görünce doğrusu şaşkına döndüm" dedi.

Nijeryalı "Zekiye Ebubekir" daha sonra şöyle konuştu: "Nijerya'da kadın hangi din ve mezhepten olursa olsun, sürekli evinde oturması ve mutlak olarak kocasının buyruklarına uyması lazım. Bu da genç hanımların evlendikten bir süre sonra kişilik ve sosyal problemlerle karşılaşmalarına sebep oluyor."

Kendisi de Şii olan Nijeryalı bu kadın ayrıca, ülkesinde kadınlar ve genel olarak da Şiilerin sosyal meseleler dışında da bir hayli sorunlarla uğraştıklarını belirterek "Söz gelimi benim yaşadığım Zerya kentinde hiçbir Şii'nin kendi merasimini düzenleme hakkı yoktu. Şii kadınlara da şiddetle hakaret ediliyor" diye ilave etti.

Nijeryalı "Zekiye Ebubekir" konuşmasının başka bir bölümünde İran'daki açık dini toplum atmosferi ve kadınların sahip oldukları özgürlüklere değinerek "Bugün İran'da olan bu özgürlükler Nijerya'daki Şiilerde olsaydı, onlar Şii usul ve muarifini dünyaya yaymak üzere bu durumu en iyi, en güzel şekilde değerlendirirlerdi. İranlı hanımlar ve genç kızları bu İslami ülkede sahip oldukları avantajların kıymetini bilmeleri, İslami şiarların korunup daha da gelişmesi yolunda çaba göstermeleri gerekiyor" dedi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)