• Nombre de visites :
  • 407
  • 20/7/2011
  • Date :

Fransaya göre İranın nükleer gelişmeleri kışkırtıcı

fransaya göre iranın nükleer gelişmeleri kışkırtıcı

Fransa Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak İran'da yeni kuşak santrifüjler yapılmasını "kışkırtıcı bir girişim" olarak niteledi. Fransa Dışişleri Bakanlığı dün yayınladığı bir bildiride, İslami İran'ın gelişmiş santrifüjler yapmaya dair nükleer ilerlemelerini "kışkırtıcı bir girişim" olarak niteledi.

"Reuters" haber ajansının bildirdiğine göre, İran'ın geçen hafta daha önceki santrifüjlerinden daha da gelişmiş olan yeni kuşak santrifüjlerini seri imalatla test edeceğini açıklaması üzerine Fransa Dışişleri Bakanlığı böyle bir tepkide bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı söz konusu bildirisinde "İran, santrifüjlerin yeni kuşağını faaliyete geçirmek istediğini açıklamakla kışkırtıcı yeni bir girişimde bulunmuş oldu" diye kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı ayrıca, İran'ın yeni santrifüjler yapmaya ilişkin ilerlemelerinin BM Güvenlik Konseyi bildirileri ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) kanunlarına aykırı olduğunu iddia etti.

İran İslam Cumhuriyeti, UAEA üyesi olmanın yanı sıra kimi ülkelerin aksine atom silahlarının geliştirilmesini yasaklayan "NPT" anlaşmasını da imzalamıştır.

Ayrıca İran'ın bütün nükleer faaliyetleri sıkı bir şekilde UAEA'nın gözetim ve denetimleri altındadır. Bu organın bugüne dek İran'ın nükleer faaliyetlerinde askeri amaçlar doğrultusunda herhangi bir duruma rastladıklarına dair hiçbir raporu olmamıştır.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)