• Nombre de visites :
  • 613
  • 11/7/2011
  • Date :

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlundan Tahran mesajı

türkiye dışişleri bakanı davutoğlundan tahran mesajı

 Dün akaşm Tahran'a gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bölge hükümetlerini meşru halkçı taleplere ilgi göstermeye davet etti. Dün akşam Tahran'a gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İranlı meslektaşı Ali Ekber Salihi'yle görüştükten sonra katıldıkları ortak basın toplantısında muhabirlerin Salih'yle görüşmesinin konusu ve bölgeye ilişkin gündem konularıyla ilgili çeşitli sorularını cevaplandırdı.

Davutoğlu, ilk etapta İran-Türkiye ilişkilerinin tarihi ve kültürel geçmişinden söz ederek daha sonra Türkiye seçimlerinden sonra İran'a gelişinden duyduğu memnuniyetini ifade etti ve "Sayın Salihi Beyle görüşmemizin önemli bölümü bölge meseleleriyle ilgiliydi. Bildiğiniz gibi bölgemiz çok önemli gelişmeleri yaşamakta. Bu arada biz, bölgedeki bu gelişme ve değişimlerin bölge ülkeleri için daha fazla istikrar, daha fazla refah ve huzura sebep olmasını temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu daha sonra bölge halklarının meşru taleplerine değinerek "Her ülkenin kendi yapısına uygun, kendisine has meseleleri vardır. Bu arada halkın ülkede reform yapılmasından yana isteklerinin de o ülke liderlerinin gerekli ilgiyi göstermeleri lazım" ifadesini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu açıklamalarının devamında bölge sorunlarının bölgenin kendi ülkeleri tarafından giderilmesi gerektiğinin de altını çizerek, Yemen ve Bahreyn gibi ülkelerde yaşanmakta olan gelişmelere değindi ve halkın meşru isteklerine bölgedeki bütün ülke liderlerinin ilgi göstermeleri ve İran gibi büyük bir ülkeyle istişarelerde bulunmaları gerektiğini söyledi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)