• Nombre de visites :
  • 402
  • 11/7/2011
  • Date :

İran, Türkiye ve Suriye bir ailedir!

iran, türkiye ve suriye bir ailedir!

İran Dışişleri Bakanı Salihi İran, Türkiye ve Suriye'yi tek bir ailenin üyeleri olarak tanımlarken Tahran, Ankara ve Şam'ın birbiriyle daha fazla istişarede bulunmaları gerektiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi dün akşam ülkemizi ziyarete gelen Türkiyeli meslektaşı Ahmet Davutoğlu'yla gerçekleştirdiği 3 saatlik görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında muhabirlerin muhtelif konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Salihi önce yaptığı açıklamada Davutoğlu'nun Türkiye'de yapılan son genel seçimlerin ve AK Partinin büyük bir farkla seçimin galibi olmasının ardından bu Tahran ziyaretinin onun ilk dış ziyareti olduğunu belirterek bunu iyiye yoracağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Salihi daha sonra İran'la Türkiye'nin ve aynı zamanda iki ülke halklarının birbiriyle ilişkilerinin uzun ve köklü bir geçmişe dayandığını hatırlatıp "Bu ilişkilerin faktörlerini ikili ekonomik ve ticari boyutlarda görmek mümkün. Ayrıca her yıl milyonlarca insan iki ülke arasında gelip gitmekteler" dedi.

Salihi açıklamalarının devamında bu yıl iki ülke arasında ekonomik ilişki hacminin 14 milyar doları bulduğunu hatırlatarak bu rakamın önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 30 milyara çıkartılması temennisinde bulundu.

Türkiyeli meslektaşı Davutoğlu'yla 3 saatlik bu görüşmelerinde genel olarak Suriye konusu başta olmak üzere bölge meselelerini ele aldıklarını belirten Dışişleri Bakanı Salihi daha sonra "İran, Türkiye ve Suriye tek bir ailenin üyeleriler. Bu aile fertlerinden her biri bir sorunla karşılaştığı zaman ailenin tamamı onu gidermeye çalışması lazım. Suriye'yle Türkiye birbirleri için önemli komşu niteliğindeler ve İran da her ikisiyle dost ve kardeş" dedi.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)