• Nombre de visites :
  • 558
  • 22/6/2011
  • Date :

İran uzaydaki başarısı şans değil

iran uzaydaki ba?ar?s? ?ans de?il

Tahran, 22 Haziran 2011 - New Scientist Dergisi, İran’ın Rasad-1 uydusunu fırlatarak dünya yörüngesine oturtma başarısının ardından, İran’ın uzay çalışmalarını hakkında bir araştırma ve inceleme dosyası halinde yayınladı ve Rasad-1’in fırlatılışını, İran’ın uzay programında ileri bir adım olarak değerlendirdi.

MHA – İran’ın geçtiğimiz hafta başarıyla fırlattığı ikinci uydusu hali hazırda dünya etrafındaki yörüngesinde seyir halinde ve şu anda komutlar doğrultusunda aldığı görüntüleri dünyaya görderiyor.

New Scientist Dergisi, İran’ın uzay çalışmalarını füze ve uydu uzmanlarından aldığı görüşler doğrultusunda değerlendirdikten sonra şu noktaların altını çizdi:

“İran 15 Haziran 2011 tarihinde Rasad-1 adındaki ikinci uydusunu dünyadan 260 km uzaklıktaki yörüngesine oturtttu ve 2019’da uzaya astronot göndermek için bu fırlatma tecrübesini uzaya maymun göndermekte kullanabilir. 15 kg ağırlığındaki bu uydu küçük görünebilir fakat İran’ın uzay yeteneklerini göstermesi açısından önemlidir. İran’ın ilk uydusunu göndermekteki başarısını şans olarak yorumlayanlar vardır fakat bugün İranlı’ların ikinci uydusu da dünya çevresindeki yörüngede yerini aldı... Bu başarılar gösteriyor ki İran’ın roket teknolojisi tamamen uygun ve gelişmiştir. İran bugün uzay programında ileri bir adım atmıştır. İranlılar, uzay programları listesinden uzun uçuş yapan 6 -7 uyduyu daha önümüzdeki üç yıl içinde uzaya gönderecekler. İran, 2019 yılında uzaya bir astronot gönderecek. Artık İran’ın uzaya bir astronot göndermesi mümkündür.”

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)