• Nombre de visites :
  • 563
  • 19/5/2011
  • Date :

İran-Ukrayna vizeyi kaldırıyor!

iran-ukrayna vizeyi kaldırıyor!

 İran'ın Kiyev Büyükelçisi "İran İslam Cumhuriyeti, Ukrayna'ya uyguladığı vizeyi kaldırmaya hazır" dedi. Ülkemzin Kiyev Büyükelçisi "Ekber Kasımi" Ukrayna basımı haftalık "2000" dergisi muhabiriyle röportajında İran-Ukrayna ticar ekonomik, sanayi, siyasi ve kültürel ilişkilerin değerlendirmesini yaptı.

Büyükelçi Kasımi ilk başta, yapıları açısından ilerici ve demokrasi değerlerine aşina olan ülkeler başta olmak üzere bütün ülkelerde medyanın oynadığı rolü çok önemli olarak tanımlarken "İran-Ukrayna medya organları arasında iyi bir işbirliği geliştirildi" dedi.

Kiyev Büyükelçimiz, "2000" dergisi muhabirinin "Acaba İran tarafı, bugün Ukrayna'nın sahip olduğu nükleer enerjiye ilgi duyuyor mu" şeklindeki sorusu üzerine "Bizim, Bağımsız Devletler Topluluğu kapsamındaki ülkeler, Rusya ve nükleer enerji bölgesindeki diğer ülkelerle olan ilişkilerimiz yaklaşık 15 yıl önce biçimlendi. Yani yeni başlayan bir ilişki değil. Halihazırda İran, tasarım ve yapım alanında tam bir kabiliyete ulaştı. Bu süreç İslami İran'ın kendi içinde yerellik kazandı. Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın (UAEA) bu konuda verdiği raporları da bu iddiayı doğrulamaktalar. Ayrıca halen UAEA kameralarının İran'ın barışçı nükleer merkezleri yani Buşehr, İsfahan, Netenz, Erak ve Tahran'daki nükleer tesisatı üzerindeki direkt ve sürekli denetimleri de bunu doğruluyor" dedi.

Büyükelçi Kasımi daha sonra "2000" dergisi muhabirinin "İran, Azerbaycan Cumhuriyeti ve en son da Gürcistan'la vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmaları imzaladı. Acaba Ukraynalı turistler için ne tür kolaylıklar sağlayabilecek" şeklinde sorusunu "İran, medeniyet ve tarihi-kültürel miras kapasiteleri bakımından küresel mirasın 3'te 1'ini kendinde barındırmakta. Bunun yanında İran bir 4 mevsim ülkesidir. Birgün Dizin'de karda eski yapar, bir başka gün de uçakla Kiş adasına gider ve 30 derecelik bir sıcaklıkta denize girebilirsiniz. Geçenlerde Ukraynalı bir grup muhabir ve gazeteci İran'ı gezip, gördüklerini makale halinde yazdılar. Şimdi bizim Ukrayna bağlamında ele aldığımız konulardan biri bu vize konusu. Biz bugün Ukrayna'ya uyguladığımız vizeyi kaldırmaya hazırız. Yani, İran'ın Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin hepsine yönelik stratejilerinden biri vizelerin kaldırılması konusudur " diye cevaplandırdı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)