• Nombre de visites :
  • 381
  • 17/5/2011
  • Date :

İrana yakıt vermeyene karşılıklı ilkesine göre davranıyoruz

irana yakıt vermeyene karşılıklı ilkesine göre davranıyoruz

Tahran, 17 Mayıs 2011 – İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran uçaklarına yakıt vermeyen ülkelerle karşılıklı ilkesine göre davrandığını kaydetti.

Bugün düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularına cevap veren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözsü Ramin Mihmanperest, muhabirimizin sorusu üzerine, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin yarın Çarşamba Kuveyt’e gideceğini ve bu seyahatta ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel konular üzerine istişarede bulunacağının haberini verdi.

El Cezire kanalı muhabirinin Suriye tarafından İran’a teslim edilmesi sorusuna Mihmanperest, el Cezire kanalı için çalışan ve çifte vatandaşı olan İran asıllı söz konusu muhabirin basın vizesi olmadığından ve de geçerlilik süresi biten İran pasaportunu kullandığından tutukalndığını ve konunun takibini yaptıklarını söyledi.

Mihmanperst ayrıca İran uçaklarına yakıt vermeyen ülkelerle karşılıklı ilkesine göre davrandıklarını kaydetti.

''Bazı ülkelerin, uçaklarımıza yakıt vermemesi kanunlara ve uluslararası taahhütlere aykırıdır'' diyen Mihmanperest, ''Bölge ülkeleri ve uluslararası ilgili birimler, bu yasa dışı uygulamayı kınamalı ve sorunu gidermeli'' ifadesini kullandı.

Mihmanperest, İran uçaklarına yakıt yaptırımı uygulayan ülkelere karşı misillemede bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)