• Nombre de visites :
  • 373
  • 16/5/2011
  • Date :

İrandan, damarları dokudan ayıran ilk robot !!

irandan, damarları dokudan ayıran ilk robot !!

İran’ın Emir Kebir Üniversitesi araştırmacıları, damarları dokulardan sağlıklı bir şekilde ayıran ilk robotun tasarı ve üretimini gerçekleştirmeyi başardı.Amerika ve hempaları tarafından ambargoya alınan İran'ın tamamen yerli imkanlarla elde ettiği ilmi başarılar dünya bilim çevrelerini şaşırtmaya devam ediyor.

İran’ın Emir Kebir Üniversitesi araştırmacıları, damarları dokulardan sağlıklı bir şekilde ayıran ilk robotun tasarı ve üretimini gerçekleştirmeyi başardı!

Projenin başkanı uzman araştırmacı Pedram Pehlivan, kroner ve baypas ameliyatında en çok zaman harcanan meselenin, ameliyat için gerekli olan damarları dokulardan ayırmak olduğunu belirtti.

Bu işin şimdiye kadar cerrah tarafından elle ve mekanik aygıtlar aracılığı ile yapıldığını belirten Pehhivan, bu sürecin hem yavaş işlediğini, hem de kasların veya sınır dokularının zarar görme ihtimali yüksek olduğunu kaydetti.

Pehlivan, bu sıkıntıyı gidermek için yeni bir robot geliştirdiklerini ve bundan böyle damarları dokutan ayırma işlemi daha hızlı ve daha sağlıklı olacağını vurguladı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)