• Nombre de visites :
  • 423
  • 14/5/2011
  • Date :

İran-İtalya üniversitelerarası işbirliği geliştiriliyor

iran-italya üniversitelerarası işbirliği geliştiriliyor

İran'ın İtalya Büyükelçisiyle Roma'nın Tor Vergata Üniversitesi Rektörü arasında gerçekleşen ziyarette iki ülkenin üniversiteler düzeyindeki ilişkilerini geliştirmeleri gerektiği vurgulandı. Roma Büyükelçimiz "Seyyid Muhammed Ali Hüseyni" İtalya'nın ünlü Tor Vergata üniversitesinin Rektörü "Renato La Vero"yu bulunduğu üniversite bürosunda ziyaret etti.

Ülkemizin Roma Kültür Ataşeliğinin girişimleriyle gerçekleşen bu ziyarette, söz konusu üniversiteye bağlı çeşitli fakülte Dekanları da bulundular.

Büyükelçi Hüseyni bu ziyarette yaptığı konuşmada, İslami İran'ın muhtelif bilim alanlarında kaydettiği başarılarına değinerek, Tor Vergata Üniversitesiyle İran üniversiteleri arasında işbirliği sağlanmasına ilişkin öneriyi memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Tor Vergata Üniversitesi Rektörü "Renata La Vero"da yaptığı konuşmada, başında bulunduğu üniversiteyle ona bağlı fakültelerin sahip oldukları kapasite ve imkanlarını tanıtarak "İran üniversitelerinin özellikle de, İslam İnkılabından sonra bilim ve sanayi alanlarında kaydettikleri ilerlemelerden haberim var. Dünyanın itibar sahibi bültenlerinde yayınlanan bilimsel araştırmalar ve İranlı araştırmacıların çeşitli alanlarla ilgili başarılarına dair verilen haberler, İslam İnkılabından sonra İran üniversitelerinin büyük bir değişim ve gelişme yaşadıklarının bir göstergesidir" dedi.

Tor Vergata Üniversitesi Rektörü daha sonra, bu üniversite ve ona bağlı fakültelerin İslami İran'daki üniversitelerle öğretim üyesi ve öğrenci takası, bilgi alış verişi ve ortak araştırma tezleri hazırlanması gibi kalıplarda işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)