• Nombre de visites :
  • 411
  • 12/5/2011
  • Date :

Pakistan yeni bir stratejik ortak arıyor!

pakistan yeni bir stratejik ortak arıyor!

Usame Bin Ladin'in öldürülmesi olayı bağlamında İslamabad-Washington ilişkilerinin gerginlik kazanması üzerine Pakistanlı yetkililer, ABD'nin yerini doldurabilecek yeni bir stratejik ortak aramaya başladı.ABD'nin kendi özel güçleriyle "El-Kaide" terör ögütü lideri "Usama Bin Ladin"i orada öldürdüğünü iddia ettiği Ebitabad hadisesinden sonra İslamabad, kendi dış politikasını değiştirmeye karar verdi.

Pakistanlı askeri ve siyasi yetkililer, bu ülkenin dış politikasında önemli değişiklikler yapılmasının zamanı geldiğini ifade etmektler.

Pakistan hükümetinin üst düzey yetkililerinden biri bu konuda "ABD, bu konuda Pakistan'ı direkt olarak azarlamıyorsa da, kendi medyası aracısıyla bu işi yapmakta" şeklinde açıklamada bulundu.

Bu yetkilinin ifadesine göre ABD, terörle mücadele yolunda hayatlarını kaybeden Pakistanlı kurbanların hepsini unutarak, Pakistan'ı yanlış girişimleri olduğu bahanesiyle ağır bir dille eleştiriyor.

Bu arada adının açıklanmasını istemeyen Pakistanlı askeri bir yetkili de bu konuda "Biz her zaman ABD'den bize yeni teknolojiler vermesini istedik. Çünkü bu ülkenin her tarafını adım adım kontrol altına almak mümkün değil. Mesela eğer biz pilotsuz uçak teknolojisine sahip olursak Pakistan'ın her tarafını daha etkin bir şekilde kontrol edebileceğiz. Fakat böyle bir işbirliği yok arada" şeklinde konuştu.

Pakistan iktidar partisi politikacılarından biri de "Pakistan'ın stratejik ortağını değiştirmesinin zamanı geldi artık. Çünkü bu ülkenin gerçek bir dosta ihtiyacı var" ifadesini kullandı.

Pakistan Cumhurbaşkanının Rusya ziyareti de bu konu bağlamında yorumlanıyor.

Farsnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)